Do prvních tříd nastupuje rekordní počet dětí. Školy požádaly o navýšení kapacity

Žákům začíná nový školní rok. Prvňáčků je letos 112 tisíc, tedy o sedm tisíc víc než loni. Na základní školy doléhá babyboom posledních let, ředitelé škol proto žádají úředníky ministerstva o navýšení kapacity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátek školního roku 2011 | Foto: Filip Jandourek

Do prvních tříd nastupuje o 7000 víc dětí než loni. Prvňáčků přibývá už několik let, problémy s nedostatkem míst, které už několik let řeší mateřské školy, se tak zvolna přesouvají na první stupeň.

„To je ve své podstatě začátek vlny a ta ještě bude nejméně tři roky trvat. Takže je potřebné připravit kapacity základních škol na to, aby byly schopny absorbovat nárůst počtu dětí v prvních třídách,“ říká náměstek ministra školství Jindřich Fryč.

Školáky čeká řada změn
Nový školní rok přinese nejen nabitější třídy, ale i novinky v osnovách. Největší změnou v rozvrhu bude zřejmě zavedení povinného druhého cizího jazyka nejpozději od osmé třídy. Nově se budou učit zlomky už na prvním stupni, na více škol se také rozšíří výuka nového typu písma Comenia Script (více o změnách čtěte zde).

Viceprezident Asociace ředitelů základních škol a ředitel českobudějovické školy Pravoslav Němeček se obává, že brzy bude ve třídách maximální počet dětí, tedy 34 žáků.

„Ono to hrozí reálně, já se trochu té vlny bojím. Letos jsme přijali pět prvních tříd, v příštích letech si můžeme dovolit už jenom čtyři,“ upozorňuje. „Jestli v Českých Budějovicích ostatní školy absorbují ty žáky, tak potom by k tomuto zvýšení na 34 dojít nemuselo,“ doplnil ředitel.

Středoškoláků naopak rok od roku ubývá. Letos jich je o 19 tisíc méně než v předchozím roce. Celkem začnou střední školy dneškem vzdělávat přes 409 tisíc žáků, z toho asi 127 tisíc gymnazistů, téměř 183 tisíc studentů středních odborných škol a 99 tisíc učňů.

Počty žáků a studentů - porovnání mezi školními roky 2012/13 a 2013/14 | Foto: Michal Jindra

Na začátku školního roku startují i opravné maturity. Zkoušky budou maturanti skládat na 190 školách až do 20. září. Podoba zkoušky zůstává stejná.

„Je to vůbec poprvé od zavedení státní maturity, kdy žáci, kteří se budou chystat na maturitní zkoušku, vědí, jak zkouška proběhne. Zůstávají ve společné části dva předměty, český jazyk, a pak si budou žáci volit mezi cizím jazykem a matematikou,“ upřesňuje Jindřich Fryč.

Maturitní centrum také bude nově zveřejňovat tabulky se srovnáním výsledků jednotlivých škol.

Učte se jazyky a věnujte se technickým oborům, vzkázal žákům ministr školství

Číst článek

Školáci se povinně učí dva cizí jazyky. Někteří kantoři mají z novinky strach

Číst článek

Klára Bílá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme