kapacita

|Václav Plecháček |Zprávy z domova

Věznice jsou přeplněné, upozorňuje ombudsmanka. Doporučila změny

V českých věznicích je aktuálně 21 500 odsouzených. To je zhruba o 800 víc, než je kapacita zařízení. Ubytovací plocha na vězně se tak snížila na tři metry čtvereční. V některých zemích je ale i dvojnásobná. Mezi tuzemskými odsouzenými se proto zvyšuje napětí. Přeplněnost věznic považuje za klíčový nedostatek i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

|Petra Benešová, Anna Kottová |Zprávy z domova

Některé děti se z Klokánků stěhují, zařízení musí od ledna snižovat kapacity

Klokánky začínají od ledna propouštět první děti do pěstounských rodin a dětských domovů. Pečovatelé se od začátku roku nesmí starat o více než 28 chlapců a dívek. Vloni o tom rozhodlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Některá zařízení tak ani nemohou přijímat nové děti, aby nepřekročila limit. Opatření se týká Klokánků v Praze, Brně, Dolním Benešově, Hostivici a Janovicích nad Úhlavou.

|Evelyna Kulíšková |Regiony

Praha 9 otevřela desítku nových tříd ve třech mateřských školách, přijmou o 300 dětí více

Jedenáct nových tříd ve třech školkách letos otvírá Praha 9. Místo v mateřinkách tak zajistí bezmála dalším třem stovkám dětí od tří let. Rozšíření a rekonstrukce školek stály zhruba 60 milionů korun. Kvůli velkému nárůstu počtu obyvatel a narozených dětí radnice navíc plánuje otevřít další třídy pro předškoláky, a to už v příštím roce. Slavnostní přestřižení pásky zahájilo provoz nových tříd dnes dopoledne ve Vysočanech.

|Ivan Holas, David Bernardy |Regiony

V Bílovicích museli kvůli vysokému počtu zapsaných prvňáčků navýšit kapacitu školy

Některé obce v okolí Brna mají problém s počtem míst v základních školách, protože se do nich v posledních letech stěhuje řada rodin z krajského města a dětí v obcích rychle přibývá. V Bílovicích nad Svitavou dokonce hrozilo, že škola nepřijme 17 prvňáčků, přestože to obci zákon ukládá. Obec nakonec se souhlasem kraje a ministerstva kapacitu školy navýšila.