Do voleb zasáhlo kroužkování. Langer ve sněmově končí
Složení poslanecké sněmovny v letošních volbách výrazně ovlivnilo takzvané kroužkování. Do parlamentu se dostanou i politici, kteří se původně pohybovali okolo 20. místa svých kandidátek. Naopak místopředseda ODS Ivan Langer překvapivě preferenční hlasy nezískal.
Preferenční hlasy po 14 letech vyřadí ze sněmovny místopředsedu ODS Ivana Langera, kterého lidově řečeno přeskákali jeho kolegové.
Petr Nečas a Ivan Langer hovoří o místopředsedově propadu na tiskové konferenci ODS.mp3
Na tiskové konferenci ODS poděkoval Ivanu Langerovi za zorganizování volební kampaně volební lídr strany Petr Nečas.
„To, že Ivan Langer vedl nesmírně efektivní a nesmírně úspěšnou kampaň ODS, to, že řada z vás by si ještě před týdnem nevsadila na to, že sociální demokraté nevyhrají o šest, osm, nebo deset procent, je jasnou výpovědí o kvalitě takto připravené kampaně,“ řekl Nečas.
Místopředseda občanských demokratů Ivan Langer uvedl, že rozhodnutí respektuje a bere ho s pokorou.
„Pro mě zůstává nejdůležitější fakt, že ODS a její voliči jí dali důvěru, která umožňuje sestavení vlády rozpočtové odpovědnosti,“ komentoval situaci Langer.
Ivan Langer dále uvedl, že si přeje, aby politika odpovědnosti slavila úspěch i nadále.
Kromě Ivana Langera zasáhli voliči svými preferenčními hlasy i u dalších kandidátů ODS i ČSSD
Své spolustraníky dokázali v Praze přeskákat třeba poslanci Stanislav Křeček z 18., nebo Marek Benda ze 17. místa.
Z 18. místa na první přeskočil kandidát ODS v Pardubickém kraji starosta Poličky Jaroslav Martinů. Je možné, že se to stalo kvůli výzvě kroužkovat čtyři jména ze spodu kandidátky.
Jaroslava Martinů úspěch velmi překvapil. „Že bych já z 18. místa se stal lídrem pardubické kandidátky, to jsem nečekal ani na nejmenší okamžik. Jsem z toho zaskočen,“ uvedl Martinů.
Preferenční hlasy také pomohly na volitelná místa sociálnědemokratickým hejtmanům Miladě Emmerové a Michalu Haškovi. Ten se dostal v Jihomoravském kraji z 11. místa na první.
Do sněmovny se dostali i politici, kteří byli na kandidátkách ve druhé a třetí desítce
„Rekordmankou je například pražská kandidátka ODS Lenka Kohoutová. Ta pronikla do sněmovny z 29. místa kandidátky,“ uvádí další příklad zpravodaj ČRo Tomáš Pancíř.
Dalším rekordním skokanem se stal pětatřicetiletý živnostník Jan Florián, který byl 36. na kandidátce pražské ODS a díky preferenčním hlasům se posunul o 28 míst výše.
Ze zadních míst kandidátek se dostaly do sněmovny i politici na Vysočině a v Jihočeském kraji.