Evropská komise dodá Česku 30 plicních ventilátorů. ‚Děkuji za solidaritu a rychlou reakci,‘ uvedl Babiš

Evropská komise kvůli vývoji koronavirové epidemie dodá České republice 30 plicních ventilátorů z krizových skladů Evropské unie. Na twitteru to ve čtvrtek po telefonickém hovoru s předsedkyní komise Ursulou von der Leyenovou uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň komise propojí Česko s ostatními členskými státy bloku, které nabídnou své volné kapacity.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise kvůli vývoji koronavirové epidemie dodá České republice 30 plicních ventilátorů z krizových skladů Evropské unie (ilustrační foto) | Foto: Veronika Žeravová | Zdroj: Český rozhlas

„Děkuju za solidaritu a velmi rychlou reakci. Moc si té pomoci vážíme,“ napsal také premiér.

V Česku je podle posledních dat v nemocnicích 1932 plicních ventilátorů, kvůli epidemii covidu-19 se denně sleduje jejich volná kapacita. Zhruba v polovině října klesla pod 50 procent, aktuálně je obsazeno 52,1 procenta.

Předsedkyně komise @Ursula von der Leyen mi před chvílí osobně zavolala, že @European Commission 🇪🇺 nám kvůli naší aktuální situaci v boji s covid-19 obratem dodá 30 ventilátorů z krizových skladů EU, a že nás propojí s ostatními státy EU, které nám nabídnou své volné kapacity.

12:22 – 22. 10. 2020

17 282

Českou registraci pro nouzové využití při léčbě pacientů s onemocněním covid-19 získaly ventilátory CoroVent, výrobci je tak mohou začít rozvážet do rezerv českých nemocnic.

Ventilátor vznikl na jaře díky spolupráci Českého vysokého učení technického, iniciativy COVID19 CZ a firmy MICo. Lidé na něj ve sbírce přispěli 12 miliony korun, za něž bylo vyrobeno 182 kusů. Vláda v pátek také schválila objednávku 500 přístrojů za 250 milionů korun.

Minulý týden ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) řekl, že resort pořídil od začátku epidemie do nemocnic 500 nových ventilátorů. Dostaly je státní, krajské i soukromé nemocnice. Česko by mělo v nejbližších dnech obdržet i dar 100 ventilátorů od firmy BTL, které celkovou kapacitu posílí, uvedl v sobotu národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme