Ekology kritizovaný návrh zákona o Šumavě projednává Poslanecká sněmovna

Nový ministerský návrh zákona o Šumavě, který dnes začali projednávat poslanci, je stále terčem kritiky ekologů. Umožní podle nich vstup developerům do chráněného území.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Harvestor je výkonný stroj na kácení dřeva

Harvestor je výkonný stroj na kácení dřeva | Foto: Jana Káninská

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa do něj prý nezapracoval připomínky Stínové vědecké rady ani nevládních organizací.

„Návrh, který připravil ministr Chalupa, je špatný ze dvou důvodů. První je, že v podstatě pouští na Šumavu developery a umožňuje zástavbu šumavské krajiny. A druhý důvod je, že zmenšuje oblasti ponechané přírodě ve prospěch těžařských firem,“ upřesňuje Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém zákonu o NP Šumava diskutovali Jaroslav Vrba, člen stínové vědecké rady národního parku, a náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař

„Zákon přímo obsahuje jeden developerský projekt. Tím je lanovka a sjezdovka na místě, kde žijí vzácní tetřevi a rysové. Je to jedno z nejcennějších míst národního parku,“ dodává.

Zákon kritizuje i člen stínové rady NP Šumava, profesor Jaroslav Vrba:

„Zákon v jiném paragrafu umožňuje osobám s trvalým pobytem v parku, což může být kdokoliv, kdo si pobyt přihlásí na obecní úřad v příslušné obci, nejenom vstupovat do prvních zón bez omezení, ale jezdit tam s technikou, dokonce s karavany a podobné věci.“

„To je neuvěřitelné otevření prvních zón všelijakým radoby podnikatelům,“ říká Vrba. Náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař to ale odmítá. Podle něj nový zákon počítá se stejným režimem, jaký platí v každém národním parku.

„To znamená, pokud někdo skutečně má trvalé bydliště a má přístupovou cestu ve druhé zóně, tak musí požádat o povolení správu národního parku a ta v rámci řízení tuto výjimku buďto udělí, nebo neudělí. Není možné jezdit po cestách v národním parku jenom z titulu toho, že mám trvalé bydliště,“ tvrdí náměstek.

MŽP: Větší stabilita a více ochrany

Podle ministerstva životního prostředí přinese zákon Šumavě větší stabilitu a ochranu. Zákon by měl kromě jiného umožnit například zásah proti kůrovci i v nejpřísněji chráněných oblastech Šumavy.

„Je to ten správný zákon, který má konkrétní pravidla, se kterými můžete přijít na konkrétní místo do lesa a podle těchto pravidel konat,“ souhlasí s návrhem ředitel Správy Národního parku Šumava Jiří Mánek.

Sněmovna není jednotná

Premiér Petr Nečas věří, že novela získá v Poslanecké sněmovně dostatek hlasů.

„Myslím si, že bude snahou naleznout širší politickou shodu nad podobou tohoto zákona, protože jsem přesvědčen, že současně to bude také hlasování o tom, aby zvítězil zdravý rozum, nikoliv enviromentalistický fundamentalismus,“ vyjádřil se Nečas.

Podle poslance ČSSD Václava Zemka chce ale zákon suplovat práci správy národního parku, což se mu nelíbí. Sice má prý i světlé stránky, jako je například sloučení menších území do větších celků, hlasovat pro něj ale nehodlá.

„Celkové ten zákon není dobrý a já osobně ho nepodpořím. A budu k tomu nabádat i kolegy z našeho poslaneckého klubu,“ říká.

Normu v minulosti kritizoval i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Národní Park Šumava | Foto: ČTK

Pavla Kuchtová, mta, Martina Spěváčková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme