Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion blokovali dopravu v centru Prahy. Z magistrály je odvedli policisté

Pražskou magistrálu v sobotu odpoledne přes půl hodiny blokovali ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion (XR). Ti se na Václavském náměstí sešli už před polednem na protestní akci Velká rebelie za život. Organizátoři připravili hudební program, přednášky a workshopy.

fotogalerie Praha (Aktualizováno: 17:07 12. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jde o další ze série akcí, kterými chce hnutí Extincion Rebellion prosadit, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv a v roce 2025 dosáhl uhlíkové neutrality. 

‚Nedejme zahynout..‘ Aktivisté vyvěsili transparent na sochu svatého Václava, po výzvě policie ho sundali

Číst článek

„Jsme nenásilní, ale rozhodně nechceme vyvolávat pasivismus, ten už si nemůžeme dovolit. Požadujeme konec doby uhelné do roku 2025, protože Pařížská dohoda není dostačující,“ řekl před akcí mluvčí hnutí Martin Vrba.

„Líbí se mi, jak je to organizované, všichni se k sobě chovají slušně,“ řekla serveru iROZHLAS.cz jedna z přístojících Taťána Janatová, podle které je forma pasivního odporu nejlepší reakcí. „Věděla jsem, že na magistrálu si lehnout nepůjdu, mám doma děti. Chtěla jsem je ale podpořit tím, že tady budu,“ dodala.

Pařížská dohoda v rámci Rámcové úmluvy OSN počítá s globálním omezením skleníkových plynů do roku 2020. Americký prezident Donald Trump ale například v červnu 2017 oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují.

Program sobotního happeningu má několik zón – Říkejte pravdu, Jednejte okamžitě, Přednášky a tréninky, Rodinná zóna a Otevřená pléna. Promluvili v nich odborníci na ekologii, vědci nebo zástupci Amnesty International či aktivisté z řad občanů. Umělecká část festivalu nabídla divadelní představení, workshopy, a umělecké performance.

Berlín, Londýn, Paříž i Austrálie

Akce ekologických aktivistů připadla na den, kdy se v katedrále svatého Víta konala zádušní mše za zpěváka Karla Gotta a v zemi byl vyhlášen den smutku.

‚Zoufalství končí.‘ Banksy reagoval na ekologické aktivisty, říká expert o novém graffiti v Londýně

Číst článek

„Respektujeme význam Karla Gotta pro tuto zemi. Chápeme, že naše akce v den jeho pohřbu může působit nevhodně. Naše aktivity ale nemůžeme přerušit. Karel Gott prožil dlouhý a bohatý život a zemřel pokojně ve spánku. To je něco, čeho se nám a našim dětem možná nedostane,“ uvedli pořadatelé v prohlášení.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion protestují ve světových velkoměstech od začátku týdne, například v Berlíně, Londýně, Paříži či několika australských městech.

Česká odbočka hnutí dříve například poukázala na klimatickou a ekologickou krizi rozvěšením oblečení na téměř dvacítce míst v Praze, protestovali také při zasedání takzvané uhelné komise před úřadem vlády.

Ve čtvrtek uspořádala happening na náměstí Republiky a v pátek před budovou energetické společnosti ČEZ, kdy policie zadržela jednoho z demonstrantů. Přes den dvakrát zablokovali pražské silnice a odpoledne protestovali také na Staroměstském náměstí.

cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme