Favoritem Českého lva 2001 je Tmavomodrý svět

V pražské Lucerně budou večer rozdány ceny filmové akademie - Čeští lvi 2001. S největší šancí na některou ze třinácti křišťálových sošek jde do večera film Jana a Zdeňka Svěrákových Tmavomodrý svět, který je nominován celkem ve dvanácti kategoriích. Průvodcem slavnostního udílení bude stejně jako vloni herec Jaroslav Dušek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český lev | Foto: Český lev

V kategorii nejlepší film, nejlepší režie a nejlepší scénář jsou nominovány pokaždé stejné tituly - Babí léto Vladimíra Michálka a Jiřího Hubače, Otesánek Jana Švankmajera a právě Tmavomodrý svět. Svěráků úspěšný snímek následuje co do počtu nominací snímek Babí léto, který byl nominován devětkrát, a Otesánek s osmi nominacemi. Z šestnácti českých filmů natočených v loňském roce se dále v nominacích objevují už jen čtyři tituly - Rebelové, Divoké včely, Kabriolet a Paralelní světy.

Ze statistického pohledu mají tedy největší šanci na úspěch tvůrci Tmavomodrého světa, ale jak říká režisér Jan Svěrák, nemusí to být výhoda. "Je to ošemetné, protože se hlasuje dvoukolově, a bojím se, že akademici si řeknou ten Tmavomodrý svět toho má nějak moc, musíme dát také něco ostatním. Mohlo by to skončit tak, že nakonec utřeme nos."

Velmi těžkou pozici měli akademici při rozhodování v hereckých kategoriích. Českého lva za nejlepší herecký výkon v hlavní roli získá buď Táňa Wilhelmová za roli Božky ve filmu Divoké včely, Stella Zázvorková za výkon v Babím létě anebo Veronika Žilková za roli ve filmu Otesánek. Vítěz stejné, ale mužské kategorie vzejde z trojice Vlastimil Brodský (Babí léto), Karel Roden (Paralelní světy) a Ondřej Vetchý, který ztvárnil postavu pilota Slámy ve filmu Tmavomodrý svět.

Večerem bude po loňském úspěchu opět provázet Jaroslav Dušek. Živého lva prý na podium tentokrát nepřivede a dokonce si podle vlastních slov ani nepřipravuje narážky a vtipné komentáře. Ze svého divadla Vizita je totiž zvyklý na improvizaci. Ta prý bude také hlavním hybatelem nálady v sále pražské Lucerny.

"Já to dělám vlastně stále stejně, nic si nepřipravuji, nesnažím se nad tím spekulovat. Když se mě někdo ptal, jakých chyb se chci vyvarovat, já jsem odpověděl, že se ani nechci vyvarovat chyb. Chyby k tomu všemu patří a já bych chtěl, aby ten večer byl jako vloni, to znamená normální, přirozený," přeje si Dušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Dušek: Nic si nepřipravuju

Autorem celého projektu je společnost VAC - Vachler Art Company. Její šéf a režisér večera v jedné osobě Petr Vachler prozradil, které známé osobnosti České lvy 2001 předají. "Speciálně na České lvy přiletěl Jan Tříska z natáčení filmu Blizzard, kde hrál hokejového trenéra. Bude tady i Rob Cohen, což je režisér filmu Day Light se Silvesterem Stallonem nebo Dračí srdce." Z dalších zajímavých hostů se můžeme těšit na Jan Saudka, který předá cenu za nejlepší kameru, Michala Viewegha, Evu Holubovou, Jiřího Macháčka nebo Bolka Polívku. Politické kruhy budou zastupovat ministři kultury České republiky a Slovenska.

Od předchozích ročníků Českého lva se ten letošní významně odlišuje tím, že hlasování akademiků probíhá dvoukolově. Tvůrce, který je v nominaci, navíc nesmí příslušnou kategorii hodnotit. I přesto ve druhém kole hlasovalo přibližně osmdesát procent členů České filmové a televizní akademie.

Přímý přenos uvádí ze slavnostního udílení Českých lvů 2001 uvádí Česká televize v sobotu ve dvacet hodin na prvním programu.

Jolka Krásná, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme