Finanční správa kontroluje hospodaření Agrofertu, zaměřila se i na korunové dluhopisy

Finanční správa se při kontrole Agrofertu zaměřila i na korunové dluhopisy. Informaci časopisu Respekt potvrdil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Specializovaný finanční úřad se podle něj o dluhopisy zajímal už před několika týdny.

Praha (Aktualizováno: 18:26 30. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agrofert (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Nebylo zahájeno samostatné šetření, které by mělo zvláštní speciální agendu, ale v rámci působení finančního úřadu u nás, které je permanentní, se úřad dotázal i na ty dluhopisy. My jsme poskytli maximální součinnost, předložili jsme veškeré listiny a čekáme na její závěry a stanovisko," potvrdil Radiožurnálu Hanzelka zájem finanční správy i o dluhopisy z roku 2012.

Stát inspiroval k vydání korunových dluhopisů za 121 miliard. Úřady tápou, od koho vybírat daň

Číst článek

Jak připomíná ČTK, možnost vydávání nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena v první polovině 90. let, skončila změnou zákona s rokem 2013. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ji v době, kdy byl ministrem financí, využil u státních dluhopisů pro obyvatele.

Později začaly emitovat obligace i firmy, podle Babiše v roce 2012 bylo zaznamenáno celkem 525 emisí v celkovém objemu 164 miliard korun.

Dopis poslancům

Andrej Babiš v dopise, který doručil předsedovi dolní komory Janu Hamáčkovi z ČSSD, poslancům vysvětlil, jak korunové dluhopisy své tehdejší společnosti dříve nakoupil.

Vysvětlení dluhopisů nestačí. Babiš zatěžuje vládu, měl by odejít, míní předseda sněmovny

Číst článek

Tvrdí, že všechny jeho transakce s Agrofertem, který do února vlastnil, jsou legální. Nákup dluhopisů za zhruba 1,5 miliardy byl podle vicepremiéra zákonný i mravný.

ČSSD ani pravicová opozice ale s vysvětlením spokojená není. "Pan ministr financí by sám měl uznat, že ten problém je tak velký, že už nesnese odkladu a vyžaduje řešení, a měl by odstoupit. To si myslím, že by bylo nejčistší a nejideálnější," uvedl v neděli Hamáček.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme