Hejtmani žádají větší podíl na rozhodování o penězích z EU

V Karlových Varech se v pátek sešla rada Asociace krajů České republiky. Během svého setkání hejtmani vyzvali vedení ministerstva zdravotnictví k rezignaci a jednali o aktuálních problémech, se kterými se kraje v České republice potýkají. Kraje se brání zejména proti tomu, aby peníze z Evropské unie v letech 2007 až 2013 rozděloval stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský úřad (ve výřezu E. Tošenovský)

Hejtmani se na jednání rady Asociace krajů shodli na tom, že peníze by měly jít především přes regionální operační programy jednotlivých krajů. Jak poznamenal předseda rady, ostravský hejtman Evžen Tošenovský, ministerstvo financí se naopak snaží o koncentraci a centralizaci těchto prostředků.

"Já mám informaci, že z očekávaných šesti miliard, o kterých by se mělo rozhodovat na úrovni kraje se to stlačuje až na 1,8-1,9 miliardy korun. Já to považuji za velmi silnou centralizaci těchto prostředků se všemi negativy, co to bude znamenat," řekl Českému rozhlasu Tošenovský.

Hejtmani se rovněž dohodli, že kraje nebudou od příštího roku finančně přispívat Českým drahám, pokud od nich nedostanou podrobné ekonomické rozbory s vyčíslenými náklady na jednoho cestujícího. Jejich cílem je donutit České dráhy k definování skutečných nákladů na jednotlivých tratích a snížení nákladů.

Jiří Brechličuk , Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme