hejtman

| ČTK, Jiří Svatoš, pj |Zprávy z domova

Zimola končí jako jihočeský hejtman. Nechci být přítěží nové koalici, řekl

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) oznámil, že odstupuje z funkce. Oficiálně ji složí na nejbližším zastupitelstvu. Řekl to novinářům. Oznámil to den po rozpadu koalice v Jihočeském kraji. Dodal ale, že sociální demokracie zkusí domluvit vznik nové koalice - měly by ji tvořit kromě ČSSD hnutí Jihočeši 2012, koalice Pro Jižní Čechy a KDU-ČSL.

| ČTK |Zprávy z domova

Odstupte, vyzvala Zimolu jihočeská opozice kvůli nákupu domu. Hejtman jakákoli pochybení odmítá

Opoziční zastupitelé jihočeského kraje vyzvali na čtvrtečním zasedání hejtmana Jiřího Zimolu z ČSSD, aby odstoupil z funkce. Důvodem je podle nich nestandardní nákup rekreačního domu v Lipně nad Vltavou. Zimola má objekt koupit od předsedy představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martina Bláhy. Ten nechává pro sebe, Zimolu i jeho náměstka Jaromíra Slívu z ČSSD na Lipně rekreační domy stavět. Hejtman od začátku tvrdí, že v ničem nepochybil a kauza je vytvořena účelově.

Chovanec dal pokyn k prošetření anonymního e-mailu, tvrdí Zimola. Inspekce to ale odmítla

| ČTK |Zprávy z domova

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pověřil policejního ředitele a Generální inspekci bezpečnostních sborů prošetřením anonymního e-mailu, který směřuje na jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD). Novinářům to v úterý řekl sám Zimola. Generální inspekce ale uvedla, že zákony, kterými se řídí, takové pověření neumožňují. Podle udání z e-mailu mimo jiné hejtman dostával od policie informace o předem chystaných zásazích. Zimola toto tvrzení odmítl.

| ČTK |Zprávy z domova

Zemanovi stále věří více než polovina lidí, vláda si pohoršila, nejlépe jsou na tom starostové

GRAF V ČLÁNKU. Prezidentovi v únoru věřilo 54 procent lidí, vládě 37 procent. Z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že zatímco důvěra v hlavu státu se oproti lednu prakticky nezměnila, kabinet stejně jako Poslanecká sněmovna si pohoršily o pět procentních bodů. Dolní komoře nyní důvěřuje 26 procent respondentů, Senátu 30 procent. Oproti minulému měsíci panuje ve společnosti menší spokojenost s politickou situací.

| ČTK, Ondřej Wolf |Zprávy z domova

Vyšetřování v Poličských strojírnách nekončí, vrátní o výbušninách prý nevěděli

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) chce nechat prověřit bezpečnostní systém společnosti Poličské strojírny. Ve firmě minulý čtvrtek série explozí v jedné z hal zranila 19 lidí, z toho tři těžce. Hasiči a záchranáři se však na místo nemohli dostat včas, uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Vedení firmy se k možnému pochybení zatím nechce příliš vyjadřovat, podle něj systém podstupoval pravidelné kontroly.

|Dominika Píhová, Petr Jadrný |Zprávy z domova

Co řekl hejtman Košta: Sorry jako. Pustím tygra z klece. Odmítám se stýkat v kanálu

Olomoucký hejtman Oto Košta (za ANO) odmítl výzvu krajského zastupitelství hnutí ANO, aby odstoupil ze své funkce. Nechystá se rezignovat ani poté, co nespokojenost s ním vyjádřil také šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš. Ten o Koštovi dokonce řekl, že má problémy s alkoholem. Košta se k celé situaci vyjádřil na tiskové konferenci. Nejzajímavější výroky si můžete přečíst v článku.