Hrad se připravuje na příjezd korejského prezidenta. Bude se řešit Ukrajina, technologie i byznys
Kromě jaderné energetiky chce Česko s Jižní Koreou spolupracovat v elektromobilitě, polovodičích, umělé inteligenci, bateriích, robotice nebo ve vodíku. Při středečním briefingu k návštěvě jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola v České republice to uvedl hradní zahraniční odbor. Ve čtvrtek večer bude jednat se svým protějškem Petrem Pavlem, v pátek s premiérem Petrem Fialou.
Jihokorejského prezidenta při návštěvě Česka doprovodí čtyři ministři: obchodu a průmyslu, zahraničních věcí, dopravy a financí. Ministři zahraničí obou zemí podepíšou memorandum o porozumění týkající se rekonstrukce Ukrajiny napadené Ruskem. Obě země podle Hradu sdílejí podobný pohled na základní hodnoty demokracie, lidských práv a vlády práva.
Pavel se bude se svým protějškem bavit také o Číně nebo Severní Koreji a o dopadech její spolupráce s Ruskem na Ukrajinu i na bezpečnost v regionu. Důležitým pojítkem mezi státy je podle Hradu také kultura. Česko je zároveň pro Korejce oblíbenou turistickou destinací, lety mezi Prahou a Soulem létají čtyřikrát týdně, Česko doufá v to, že se jejich četnost ještě navýší.
Pojar: Ve smlouvě na Dukovany musí být vše, co Korejci slíbili. Zbraně z Koreje kupovat nebudeme
Číst článek
V pátek ráno zahájí prezidenti podnikatelské fórum. Po Číně a Spojených státech je Jižní Korea třetím největších obchodním partnerem České republiky mimo Evropu, celkově pak 18. Je také největším neevropským investorem v ČR. Působí zde zhruba 70 společností s korejskou účastí, které zajišťují více než 15 000 pracovních míst.
Deník The Korea Times uvedl, že prezident Jun Sok-jol se chystá navštívit Prahu společně se šéfy velkých jihokorejských firem, jako je Samsung, Hyundai Motor či LG.
S Fialou poté v pátek dopoledne jihokorejský prezident navštíví v Plzni závody společností Doosan Škoda Power a Škoda Jaderné strojírenství. Odpoledne budou jednat v Praze. Očekává se také řada setkání na úrovni ministrů, byznysu a vědeckých institucí či podpis nového akčního plánu a memorand o spolupráci.
Indie je připravená zapojit se do ‚rychlého ukončení války na Ukrajině‘ řekl Módí při návštěvě Polska
Číst článek
Vláda v červenci rozhodla o výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech. Postavit je má korejská KHNP, která uspěla v tendru, v němž jí česká vláda dala přednost před francouzskou společností EDF. ČEZ nyní s Korejci jedná o smlouvě, která by měla být podepsána do konce března příštího roku. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.
EDF i severoamerický Westinghouse, který se o zakázku také ucházel, napadly tendr u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. EDF v odvolání primárně napadla rozhodnutí o výběru KHNP, Westinghouse své argumenty směřoval k využití bezpečnostní výjimky. Podle firmy nemají Korejci licence k nabízené technologii.
V poslední době Jižní Koreu navštívili poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar i ministr zahraničí Jan Lipavský.