V kauze Rittig přibyl pátý obviněný. Lobbista a další tři lidé nesmějí vycestovat z Česka

Podnikatel Ivo Rittig a další tři lidé, kteří byli včera zadrženi kvůli obvinění z praní špinavých peněz v souvislosti s pražským Dopravním podnikem, nesmějí vycestovat z Česka. Rozhodl o tom soud. Policie dnes navíc v kauze obvinila pátého člověka – podle České televize jde o advokáta Marka Stubleyho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Rittig jde k výslechu | Foto: Filip Jandourek

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová Českému rozhlasu potvrdila, že policie v případu obvinila dalšího člověka. Zda jde skutečně o Marka Stubleyho, však neřekla. Podle ní je počet obviněných prozatím konečný, nevylučuje ale, že další v průběhu vyšetřování ještě přibudou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody propuštění čtyř lidí zadržených v kauze Rittig vysvětlila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, okomentoval je Martin Fendrych z Aktuálně.cz

Čtyři lidé včetně lobbisty Ivo Rittiga, které včera zadržela policie pro podezření z praní špinavých peněz, dnes odpoledne opustili pražské policejní ředitelství. Žalobci nežádali uvalení vazby a soudce proto obviněným zakázal pouze vycestovat do zahraničí. Své pasy už obvinění odevzdali.

„Státní zástupce shledal, že toto omezení je postačující, a trestní řád zcela jasně říká, že vazba má přistoupit až jako poslední opatření. Je to nejzásadnější zásah do lidských práv a svobod a má přijít na řadu až tehdy, když není možné účasti obviněných u úkonů v trestním řízení dosáhnout jiným opatřením,“ vysvětlila Bradáčová.

„Jelikož obvinění v minulosti byli v kauze již vyslýcháni v pozici podezřelých a věděli o tomto podezření, opakovaně vycestovávali do ciziny a vraceli se zpět, a od spáchání skutku utekla delší doba, vyhodnotil státní zástupce jako postačující alternativu právě omezení spočívající v zákazu vycestování,“ řekla vrchní státní zástupkyně.

Policie včera zadržela a po výslechu dnes propustila čtyři lidi – lobbistu Ivo Rittiga, právníka Davida Michala, jednatele tiskárny Neograph Jana Janků a Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě. Dnes podle ČT zadržela právníka Marka Stubleyho.

Pokud by kdokoli z obviněných podmínky dané soudem porušil, mohou bez dalšího skončit ve vazbě.

Lenka Bradáčová také řekla, že během včerejšího dne a noci vyslýchali policisté nejen obviněné, ale i svědky. Proto, aby je nemohl nikdo z propuštěných obviněných případně ovlivňovat.

Někdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS), kterého mnozí s lobbisty Janouškem a Rittigem spojují, vzkázal, že se k případu nebude vyjadřovat. V současné době prý je ve Spojených státech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění kolem zadrženého podnikatele Iva Rittiga sleduje redaktorka Veronika Hlaváčová

Bohuslav Svoboda z ODS, který nastoupil na post primátora Prahy po Bémovi míní, že prošetření kauzy může straně pomoci:

„Problematiku Dopravního podniku znám samozřejmě velmi dobře a budu rád, když se všechny ty věci rozkryjí. Protože svým způsobem všechny kauzy z minula dopadají na nás. A myslím, že když se bude sahat ke kořenům věci, pro nás jako ODS to bude dobře,“ řekl Svoboda.

Zaorálek: Je to naděje do budoucna

Lubomír Zaorálek z ČSSD, dnes ministr zahraničí, byl kvůli Ivo Rittigovi i u soudu. Lobbista ho žaluje za to, že o něm Zaorálek během projevu v Poslanecké sněmovně mluvil jako o lupiči. Žádá omluvu a 100 tisíc korun.

Podle Zaorálka je obvinění Rittiga průlomový krok. „Je to taková naděje do budoucna, že by se tady měli bát i ti, kteří se možná někde stali docela podstatnými hybateli událostí na radnicích i jinde. Je to docela zásadní událost a doufám, že policie je dobře vybavena a že tyto věci dovede do konce,“ prohlásil.

Ivo Rittig, Rittigova vila | Foto: Filip Jandourek

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar, Kateřina Prachařová, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme