Hypoteční úvěry jsou už na 6 procentech úroků

Získat půjčku na byt nebo dům je opět jednodušší. Po snížení úrokových sazeb centrální bankou totiž ke stejnému kroku přistoupily také komerční banky. Hypotéky jsou nyní u většiny bank úročeny 6 procenty. Největší zájem je o domy a byty v místech, kde je dostatek práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

půda, půdní byt | Foto: Studioconti

Získat půjčku na byt nebo dům je opět jednodušší. Po snížení úrokových sazeb centrální bankou totiž ke stejnému kroku přistoupily také komerční banky. Hypotéky jsou nyní u většiny bank úročeny 6 procenty. Realitní makléř Jaroslav Horký proto očekává další oživení trhu s nemovitostmi. "Ten trh s nemovitostmi se zmátořuje pořád, v tento moment, kdy se snižujou úrokové míry hypotečních úvěrů, tak my pociťujeme v kancelářích vyšší nárůst poptávky po bytech a domech kolem 3 miliónů."

Největší zájem je o domy a byty v místech, kde je dostatek práce. Do budoucna se očekává, že větší poptávka také v u hranic s Německem a Rakouskem.

Zajímalo nás, čím by se zájemci o hypotéku měli řídit. "Musíte si spočítat, jestli ta hypotéka nebo ta nemovitost má nějakou návratnost zhruba kolem těch 10, 15 let. Pokud si to spočítáte tak, jak se to počítá na západě, tak těch 10-15 let je optimální návratnost, jak investice, tak toho hypotečního úvěru."

Nemovitosti by se navíc měly kupovat s ohledem na další rozvoj dané oblasti. Horký to doporučuje s tím, že to je velmi důležitý moment pro následné zhodnocení investice. Přehnaného růstu cen se ale neobává. "Já bych neřekl, že bude markantní nárůst cen těch nemovitostí s ohledem na vstup do Evropské unie. Bude to zajímavé tam, kde bude trh práce: to znamená určitě blíž pohraničí, určitě blíž centrálních měst jako je Brno, o Praze nemluvíme, protože to je stát ve státě. Ale tam, kde práce je, tam ten nárůst vždycky bude."

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme