Individuální přístup ve školách bude od září raritou. Úspory je nutí slučovat třídy

V září se někteří učitelé před tabuli znovu nepostaví. A školní lavice budou plně obsazené. Ředitelé totiž plánují slučování tříd. Tam, kde měl pedagog 18 žáků, bude učit 30 až 34 dětí. Ředitelé škol prý nemají jinou možnost. Kvůli vládním úsporám nemají peníze na platy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školáci ze Semína zazpívali pro posluchače Posvícení písničku, jejíž text vznikl na melodii Pavla Dobeše na minulé škole v přírodě v Krkonoších | Foto: Vlastík Novák

Vážení rodiče, vzhledem k významnému krácení finančních prostředků na platy a neinvestiční výdaje jsme nuceni v rámci hledání úspor přistoupit ke spojování tříd s malým počtem žáků.

Tak vypadá začátek dopisu, který nedávno ve svých schránkách našli všichni rodiče prvňáků nejmenované pražské základní školy.

„Trochu nás to znepokojilo, protože teď bude ve třídě víc žáků a kdoví, jestli to bude stále tak komfortní,“ svěřuje se otec prvňačky Rudolf Mareš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu slučování tříd ve školách se věnovala reportérka Klára Bílá

Školu pro dceru s manželkou vybrali právě pro to, že učitelé se během výuky věnují mimořádně nadaným dětem a třídy mají menší kolektivy. „Teď je tam 18 žáků, mělo by to stoupnout přibližně na 32 žáků,“ dodává Mareš.

Podle ředitelky školy se ale učitelé budou snažit individuální péči dál zachovat. „Doufáme, že dokážeme rodičům, že i v této situaci si s tím dokážeme poradit,“ říká ředitelka.

Jenže spojení tříd má další odvrácenou stranu mince. Podle psychologů to není vůbec dobré řešení. Dítě může ztratit jistotu, obzvlášť pokud jde o prvňáka.

„Může se stát, že se bude cítit velmi ztracené, nebude se orientovat ve vztazích, nebude vědět, co se děje, protože mu to nikdo nevysvětlí. Dostane možná i jinou paní učitelku, protože jedna z učitelek z prvních tříd půjde z kola ven, takže vlastně ztrácí všechny možné jistoty, které se mohly celý rok pracně budovat,“ upozorňuje Václava Masáková z pražské pedagogicko-psychologické poradny.

„Dcera se starala, měla z toho hlavu zamotanou, že k nim přijdou béčkaři, což prý jsou pěkní zlobivci,“ popisuje obavy své dcery Rudolf Mareš.

Rodiče proti slučování protestují. Marně

Není zdaleka jediným rodičem, kterému se slučování tříd nelíbí. Na školu už dorazila i stížnost. Ředitelka školy ale s tím nic dělat nemůže.

„Je mi to osobně velice nepříjemné, protože jako matka chápu, že to je situace, která se jim nelíbí. Ani mně by se nelíbila. Ale bohužel i potom, když uděláme nové velké kolektivy, pořád je to v normě. Samozřejmě s tím, že ve třídě budou děti bezproblémové, pak jsou tam děti nadprůměrně nadané a děti integrované. Paní učitelka nebude mít k sobě žádného asistenta,“ podotýká ředitelka.

Školské odbory jsou kvůli nedostatku peněz ve stávkové pohotovosti. Ministerstvo školství nad rozhodnutím škol jen krčí rameny. Podle tiskového odboru je organizace vzdělávání v péči ředitele nebo zřizovatele školy.

Šéf úřadu Petr Fiala už dříve řekl, že letos už nic nezmůže. V rozpočtu na příští rok ale bude chtít plánovaným škrtům zabránit.

Klára Bílá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme