Inspekce ministra vnitra navrhla obvinit šéfa ÚOOZ Jana Kubiceho

Inspekce ministra vnitra navrhla obvinit ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho a jeho dva podřízené ze tří trestných činů. Případ souvisí s vyšetřováním úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy do médií. Nový šéf inspekce Zdeněk Pelc ale odmítl návrh svých podřízených na zahájení stíhání podepsat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Policie ČR | Foto: Jan Rosenauer

Mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková Radiožurnálu potvrdila, že inspekce požaduje obvinit Jana Kubiceho a jeho podřízené Hynka Vlase a Jaroslava Hrušku: "Pro podezření ze spáchání trestných činů zneužívání pravomocí veřejného činitele, pomluvy a neoprávněného nakládání s osobními údaji."

Návrh na Kubiceho obvinění vzešel podle žalobce Michala Zachystala z vyšetřování zhruba 15 trestních oznámení, které na šéfa útvaru i neznámého pachatele podali různí lidé a subjekty, mezi nimi i expremiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek a Národní bezpečnostní úřad. Všechny podněty souvisí s informacemi ze zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kterou Jan Kubice předložil na květnovém zasedání sněmovního branného výboru. Přestože část jednání poslanců byla uzavřená, dokumenty unikly do médií.

Nový šéf Inspekce ministra vnitra Zdeněk Pelc odmítl návrh na stíhání tří policistů podepsat. "Protože nebyl s případem detailně seznámen a osobně s ním nesouhlasí. Návrh na základě pokynu státního zástupce podepsal policista inspekce, který měl případ přidělený. V souladu se zákonem o policii podléhá policista v trestním řízení pouze dozoru státního zástupce, nikoli svého služebně nadřízeného," upřesnila mluvčí ministerstva Masaříková.

O tom, jestli trestní stíhání začne, rozhodne v nejbližších dnech státní zástupce. Kubice už dříve odmítl postoj některých politiků, podle kterého se je měl snažit svou zprávou zdiskreditovat krátce před volbami do Poslanecké sněmovny.

Milan Kopp, Marika Táborská, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme