Institut Václava Klause dostává milionové dary od muže, kterého exprezident omilostnil

V roce 2014 a 2015 dostal Institut Václava Klause sponzorský dar od jihlavské firmy ICOM Transport podnikatele Zdeňka Kratochvíla. Každý rok milion korun. Kratochvílovi bývalý prezident Klaus udělil v roce 2008 milost.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel jihlavské firmy ICOM Transport Zdeněk Kratochvíl. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle serveru HlídacíPes.org, který na případ upozornil, vzbudila milost pro Kratochvíla velké rozpaky. Podnikatel totiž figuroval mezi obviněnými v jedné z největších kauz své doby. Skupina osob měla při obchodních machinacích v hodnotě až 60 miliard korun způsobit škodu v řádech miliard korun.

Obžalovaným, včetně Kratochvíla, hrozilo až 12 let vězení za zneužití informací v obchodním styku, zpronevěru, podvod, porušování povinností při správě cizího majetku a padělání dokladů.

Tajné analýzy k milosti pro Kajínka. Hrad odmítá říct, kdo a jak je zpracovával

Číst článek

Přesto dostal majitel ICOMu od prezidenta Klause milost. Později se ale ukázalo, že se Klaus a Kratochvíl setkali (na festivalu a při návštěvě ICOMu) a podnikatel patří ke sponzorům ODS (strana později sponzorský dar vrátila). Klaus ale odmítal, že by to mělo nějakou spojitost s udělenou milostí, na které byl přitom velmi skoupý.

Setkání s Kratochvílem si prý Klaus nepamatoval. „Při udělování milosti jsem si nebyl vědom, že jsem se s tímto člověkem setkal. O své návštěvě jeho firmy před řadou let jsem se dozvěděl až po udělení milosti, z fotografie v MF Dnes. Firem jsem za svou politickou kariéru navštívil stovky, ne-li tisíce," uvedl tehdy prezident.

Za udělení milosti údajně mohla Kratochvílova duševní choroba. I podle Nejvyššího soudu kvůli svému stavu nebyl schopen chápat soudní řízení. Přesto ale dodnes podnikatel řídí firmu ICOM s dvěma tisíci zaměstnanci.

Od roku 2014 pak tato firma posílá na účet Institutu Václava Klause sponzorský dar ve výši milion korun ročně (informace za rok 2016 ještě nejsou k dispozici). „Václav Klaus udělal pro Českou republiku strašně moc a nejenom udělal, ale stále dělá! Jeho institut je tady potřeba, podává pragmatické zprávy o dění ve světě a většinou se ukáže, že má pravdu," vysvětlil serveru HlídacíPes.org Kratochvíl.

O tom, jestli nejde o odměnu za udělenou milost, mluvit nechce. „Na to téma se bavit nebudu. Když udělá člověk něco dobře, tak je to bráno jako revanš?"

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme