J. Fischer: Důležitá je budoucnost, nikoli minulost
Základem vztahů mezi Českem a Německem je společná budoucnost v Evropské unii, nikoli minulé křivdy. Opět se na tom v Praze shodli premiér Vladimír Špidla a šéf německé diplomacie Joschka Fischer.
"Na rozdíl od jiných setkání dnes převažují otázky evropské a mezinárodní. To jsou nyní otázky našich bilaterálních rozhovorů a já v tom vidím velký pokrok. Ukazuje to, kde leží naše budoucnost," uvedl německý ministr zahraničí před novináři.
Ještě před setkáním s Vladimírem Špidlou premiérem hovořil host se svým českým kolegou Cyrilem Svobodou. Za společný cíl obou zemí označili schválení evropské ústavy. Joschka Fischer má za to, že irské předsednictví Evropské unii zajistí jednotu v otázce eurokonstituce.
Šéfové diplomacií obou zemí se nevyhnuly ani otázkám, které provázejí květnový vstup České republiky do unie.Mnohé regiony v bývalém Východním Německu totiž mají z rozšíření unie obavy. Ve spolkových zemích jako je Duryňsko nebo části Saska prosperuje jen málo podniků a nezaměstnanost je příliš vysoká.
Joschka Fischer v této souvislosti připomněl, že spolková vláda příliš pomoci nemůže. Rozšíření je potřeba chápat jako šanci. Podle něho byly stejné obavy i při tzv. jižním rozšíření. A ty se nepotvrdily. "Tady má značný význam spolupráce jednotlivých regionů, jednotlivých starostů. Je třeba, aby k tomu přistupovali aktivně. To je rozhodující," připomněl ministr. Vlády podle jeho slov udělají, co bude třeba, ale nevyřeší situaci samy.
Na otázku, zda návrh zákona schválený sněmovnou, který má jedinou větu: "Edvard Beneš se zasloužil o stát", může nějak zkomplikovat vztahy mezi Prahou a Berlínem, Fischer připomněl důležitost česko-německou deklaraci z roku 1997.