J. Paroubek: ČSSD má dostatek hlasů pro nedůvěru vládě

Předseda ČSSD Jiří Paroubek tvrdí, že má jeho strana ve sněmovně zajištěno dost hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě. Řekl to na pondělní tiskové konferenci poté, co pohrozil, že jeho strana takové hlasování vyvolá, pokud se koalice pokusí v Senátu bez dohody s ČSSD zvrátit zrušení poplatků ve zdravotnictví, o kterém v pátek rozhodla Poslanecká sněmovna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Jiří Paroubek

Předseda ČSSD Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

"Pokud vláda učiní to, aby zhatila v Senátu náš návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví, nejednala s námi o té věci, vyvoláme hlasování o nedůvěře vládě! To může být i v termínu kratším než-li v únoru. A pokud jde o to, jak jsou zajištěny hlasy, já jsem přesvědčen, že hlasy pro nedůvěru této vládě máme," oznámil Paroubek.

Na dotaz, které poslance kromě komunistů má sociální demokracie zajištěny, Jiří Paroubek neodpověděl. Vláda premiéra Mirka Topolánkova ustála ve sněmovně už čtyři pokusy o vyslovení nedůvěry, naposledy letos v říjnu.

Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavla Severy už dnes není vůbec jasné, kolik hlasů má koalice a kolik opozice. Předseda poslaneckého klubu Strany zelených Přemysl Rabas Radiožurnálu řekl, že za členy klubu ručí. Jinak je tomu u poslankyň Věry Jakubkové a Olgy Zubové, které z klubu nedávno vystoupily.

K tomu, aby opozice sesadila vládu premiéra Mirka Topolánka, potřebuje minimálně 101 hlasů ve sněmovně. Pokud dolní komora parlamentu vysloví nedůvěru vládě, oznámí to předseda sněmovny prezidentu republiky. V takovém případě vláda podle ústavy podá demisi a prezident ji přijme.

O možnosti dalšího pokusu o vyslovení nedůvěry vládě diskutovali v pondělním Radiofóru šéf poslanců ODS Petr Tluchoř s poslancem za ČSSD Milanem Urbanem.

Milan Kopp, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme