Hamáček odchází ze SOCDEM. Vedení strany zkritizoval za nedostatek sebereflexe po eurovolbách

Exministr vnitra a bývalý šéf sociálních demokratů Jan Hamáček opustí ke konci června Sociální demokracii (SOCDEM). Oznámil to v dopisu straníkům, kde kritizoval nynější vedení za nedostatek sebereflexe po víkendových volbách do Evropského parlamentu. Informoval o tom ve čtvrtek server iDNES.cz. Současný šéf strany Michal Šmarda napsal, že mu to je líto, podobně jako u dalších předsedů, kteří v minulosti stranu opustili.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček z ČSSD

Jan Hamáček z ČSSD | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Sociální demokraté doufali v eurovolbách alespoň v jeden mandát, získali však jen 1,86 procenta hlasů. I rok po změně značky z ČSSD na SOCDEM tak prodloužili sérii volebních neúspěchů. Hamáček v dopisu, ze kterého cituje iDNES.cz, hovoří o „absolutní absenci sebereflexe současného vedení SOCDEM po debaklu ve volbách“.

Vítězové a poražení eurovoleb: ve 3 štábech panovala euforie, v poli zklamaných se potkali Piráti nebo SPD

Číst článek

Vadí mu také, že nynější vedení jako své hlavní téma po tři roky udržuje údajné chyby, které měl udělat Hamáček s ministry jako předseda tehdejší ČSSD v menšinové vládě s ANO. Hamáček byl ministrem vnitra ve vládě Andreje Babiše (ANO), v době epidemie covidu-19 zastával také funkci šéfa Ústředního krizového štábu.

Hamáček v dopisu také zmínil, že z aktivní politiky odešel hned po volbách v roce 2021. „Nijak jsem se nezříkal zodpovědnosti a s pokorou přijal plnou odpovědnost za výsledek voleb, kdy se ČSSD těsně nedostala do Poslanecké sněmovny,“ uvedl.

Stranu nyní podle dopisu takřka nepoznává. „Nejsem schopen se s ní ztotožnit, a proto je pouze a jen správné odejít,“ uvedl Hamáček, který nyní působí mimo jiné jako viceprezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

‚Sejde z očí, sejde z mysli.‘ SOCDEM se i po změnách dál hledá, ale moc se jí to nedaří, míní odborníci

Číst článek

Členem sociální demokracie byl Hamáček od roku 2001, tři roky předtím jako dvacetiletý vstoupil Mladých sociálních demokratů, kterým mezi roky 2002 a 2006 předsedal. V listopadu 2013 se ve 35 letech stal nejmladším předsedou Sněmovny. Od března 2015 do února 2018 byl místopředsedou ČSSD.

V únoru 2018 se stal předsedou ČSSD, sjezdy ho potvrdily ve funkci v letech 2019 a 2021. Strana pod jeho vedením od února 2018 nezvrátila sestup preferencí a ve volbách ztrácela. Funkce se vzdal poté, co se v roce 2021 ČSSD poprvé za dobu samostatné ČR nedostala do Sněmovny.

Jan Hamáček a Miloš Zeman při setkání v Lánech (květen 2020). Oba v červených svetrech, které nasadili během pandemie covidu-19 | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme