Jan Masaryk byl zavražděn, potvrdili znalci
Československý diplomat Jan Masaryk byl zřejmě zavražděn. Zlom ve vyšetřování okolností smrti někdejšího ministra zahraničí přinesl nový soudní posudek, který vyvrací ostatní zvažované verze Masarykova pádu z okna - tedy sebevraždu či nešťastnou náhodu.
Jan Masaryk byl nalezen mrtev 10. března 1948 pod okny svého služebního bytu v Černínském paláci. Oficiální verze tehdy nastupujícího komunistického režimu hovořila o sebevraždě.
Renomovaný expert na posuzování pádů lidí z výšky Jiří Straus ale dospěl k závěru, že Masaryk byl zavražděn. Podle něj to byl koordinovaný pád. Masaryk v plném vědomí očekával, že ho někdo vyhodí z okna. Straus ve svém posudku uvedl, že k pádu přispěla vnější síla minimálně jedné osoby.
Jak řekl Jiří Straus Radiožurnálu, pro vraždu svědčí i pitevní protokol. "Zranění bylo zejména na dolních končetinách, na patách, na pánvi a na obratlech a nebyla poškozena hlava. Z toho vyplývá, že primární úder působil na tělo kolmo." Kolmý dopad na podložku podle znalce odpovídá tomu, že Masaryk pád předpokládal a reflexivně ho vyrovnával tak, aby dopadl na nohy.
Přestože uvedená zranění nebyla smrtelná, působilo na tělo při pádu z výšky 14,5 metru příliš velké přetížení, dodal Straus. Bezprostřední příčinou Masarykovi smrti bylo utržené srdce.
Mluvčí Úřadu pro vyšetřování a dokumentaci zločinů komunismu Jan Srb ale i přes nový poznatek mnoho nadějí na nalezení viníka nedává. "Mnoho dalších materiálů se v archivech prostě neobjeví. Jeden z kroků byl právě tento znalecký posudek, který by mohl vnést trochu světla, nicméně si nemyslím, že to povede k zahájení nějakého trestního stíhání konkrétní osoby," uvedl Srb s tím, že i kdyby se to přeci jen podařilo, pachatel vraždy již tak jako tak nemůže být mezi živými.