Je to absolutní lež, reagoval na Hasenkopfova slova o autorství amnestie Blažek. Zvažuje žalobu

Spor o amnestii skončí zřejmě u soudu. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zvažuje právní kroky proti poradci Kanceláře prezidenta republiky Pavlu Hasenkopfovi za jeho slova, že amnestii napsal právě Blažkův resort. Kolem autorství novoroční prezidentského pardonu se přitom stále objevují nové otazníky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek odpovídal na otázky ve Dvaceti minutách Radiožurnálu

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek odpovídal na otázky ve Dvaceti minutách Radiožurnálu | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

O amnestii se znovu začalo mluvit, když s novými informacemi přišel kancléř současné hlavy státu Vratislav Mynář. Podle něj amnestii sepsali tři nejbližší spolupracovníci Václava Klause, šéf jeho politického odboru Ladislav Jakl, vicekancléř Petr Hájek a právník Pavel Hasenkopf.

Ani jeden z nich ale nepotvrdil, že by amnestii přímo napsal. Nicméně Ladislav Jakl dříve přiznal, že se o amnestii dopředu s Václavem Klausem bavil a konzultovali spolu, jak by měla vypadat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším sporu o autorství novoroční amnestie jsme na Radiožurnálu mluvili s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem

Také Pavel Hasenkopf přiznává, že Klausovi dal svůj návrh amnestie, ten se ale podle něj zásadně liší od toho, v jaké podobě byla na Nový rok vyhlášená.

Teď navíc přišel se svou verzí, jak amnestie vznikala. Říká, že jejím hlavním strůjcem je ministerstvo spravedlnosti. To mělo sledovat dva cíle: ulevit přeplněným věznicím a vyčistit stůl soudců od dlouho nevyřešených kauz. Na Hradě se pak měly dělat už jen kosmetické změny.

Důkazy pro svá tvrzení nechtěl zatím konkretizovat, je prý ale připravený předložit fakta, až nastane správný čas. „Já bych tohle zatím nechal bez komentáře. Pokud budu nucen se bránit, tak se samozřejmě bránit budu,“ uvedl Hasenkopf.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor o autorství amnestie sleduje i reportér Martin Drtina

Hasenkopf je jediný z Klausova týmu, který jako poradce nového prezidenta zatím zůstává. Podle dřívějších Mynářových slov už jsou ovšem jeho dny na Hradě sečteny.

Na otázku, jestli má v hradním týmu ještě práci, odpověděl Hasenkopf vyhýbavě: „Dnes jsem jednal s vedoucími pracovníky Kanceláře prezidenta, nikoliv s panem kancléřem Mynářem, a v podstatě jsme se dohodli, že zatím nebudeme nic zveřejňovat, že na to uděláme informační moratorium.“

Na sociální síti nicméně v jednom z komentářů napsal, že hledá práci a že jeho hradní e-mail si už přátelé mohou vymazat ze svých kontaktů.

Z ministerstva na amnestii nepracoval nikdo, zdůrazňuje Blažek

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek popírá, že by novoroční amnestii připravoval jeho úřad. „Od nás z ministerstva na tom nepracoval nikdo,“ zdůraznil. Podle něj nemá poradce Kanceláře prezidenta republiky Pavel Hasenkopf pro své tvrzení sebemenší důkaz.

„Je to absolutní lež. Hrátky všech bývalých či současných pracovníků Hradu o autorství či neautorství amnestie mě pouze rozesmívají. Já už jsem k amnestii a její přípravě řekl spoustu věcí, říkám to už od 1. ledna a nemám na tom vůbec co měnit,“ řekl ministr.

Zváží prý proto, že na Hasenkopfa podá žalobu nebo trestní oznámení. Podle něj jako státní úředník zcela selhal. „Pan Hasenkopf porušil naprosto všechna pravidla o tom, co má úředník českého státu dělat. Na mě, já jsem ho nikdy neviděl, ale působí ten člověk, když čtu jeho výroky, na zbavení svéprávnosti,“ uvedl Blažek.

Zopakoval, že ministerstvo pracuje na amnestii jen tehdy, pokud je o nějakou aktivitu požádáno. „A ono nikdy nebylo,“ zdůraznil s tím, že tehdejší prezident Klaus od něj chtěl pouze počty odsouzených za konkrétní trestnou činnost, které mu dodal.

O autorství amnestie není sporu, říká Nečas

Svého ministra se zastal i předseda vlády Petr Nečas. Podle něj není o autorovi amnestie sporu. Nečas připomněl, že bývalý prezident Václav Klaus se k autorství opakovaně přihlásil.

„To, že teď nějaký pan Hasenkopf říká něco jiného, je pro mě otázkou spíše pro psychology možná lépe pro psychiatry. V této souvislosti mohu jenom poblahopřát vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky panu Mynářovi k jeho rozhodnutí úředníka, který trpí bájnou lhavostí, okamžitě propustit,“ řekl premiér.

Kontroverzní amnestie osvobodila šest a půl tisíce odsouzených. Zastavila také některé závažné kauzy. Jde mimo jiné o H-System nebo kauzu Progres Invest.

Nejvyšší žalobce Pavel Zeman podal v některých případech stížnosti. Nejvyšší soud právě u H-Systemu už rozhodl, že jsou nepřípustné a stíhání tedy nebude pokračovat. Zbývá pak už jen Ústavní soud.

Na něj se ale nemohou obrátit státní zástupci. Toto právo mají jen lidé, kteří v kauzách figurovali jako poškození. Daleko častěji tam ale teď naopak chodí stížnosti obviněných. Ti namítají, že se na ně amnestie měla vztahovat a soud byl jiného názoru.

Martin Drtina, Martin Křížek, Tereza Janouškovcová Bartůňková, krw, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme