Jeden mrtvý po závalu v dole na Karvinsku

Ranní otřesy půdy a následný Zával v dole Doubravan na Karvinsku si vyžádaly lidský život. Neštěstí nepřežil polský horník, který byl spolu s dalšími 24 kolegy asi 800 metrů pod zemí. Další horníci zůstali pod zemí několik hodin, než je záchranáři asi v půl druhé vyprostili a vrtulníkem je rozvážejí do okolních nemocnic. Silné chvění půdy pocítili především obyvatelé Orlové a místy dokonce lidé bydlící na okraji Ostravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důlní štola | Foto: Hornické muzeum Příbram

Mluvčí společnosti OKD Radek Chalupa oznámil, že zával má na kontě první oběť. "Ve stejné chvíli se na místě nacházelo 25 horníků, zaměstnanců polské firmy PoAlpex. V důsledku důlního otřesu, jehož příčiny a intenzita se stále ještě zkoumají, bylo zraněno 14 lidí, z toho jeden smrtelně. Tři další osoby jsou v této chvíli transportovány přes zával na povrch."

Tři horníci utrpěli vážná zranění. Cesta na povrch záchranářům trvala téměř deset hodin. Otřesy způsobil geomechanický jev, jehož vznik nebylo možné předpokládat. Zával zasáhl na několika místech i přístupové cesty. Odborníci zatím neznají intenzitu otřesu.

Žádný ze šesti zraněných horníků však není v ohrožení života. Informoval o tom hlavní inženýr dolu Jiří Golasowski. Zároveň potvrdil, že zával nepřežil dvaačtyřicetiletý Polák. Zranění muži leží ve stabilizovaném stavu v ostravské, karvinské a orlovské nemocnici. Podle nejnovějších informací pracovalo v místě závalu 25 polských horníků a dva jejich čeští kolegové. Celkem 18 jich utrpělo zranění. Většinu lékaři propustili po ošetření domů. Nejsilnější otřes byl v dole před čtvrtou hodinou ráno. Podle Golasowského nešlo neštěští zabránit.

Půdní otřesy nejsou na Karvinsku výjimečné. Ten dnešní byl ale mnohem silnější a lidé potvrzují, že měli strach. Například paní Marie Volná z Orlové. "Mě probudilo nějaké chvění. Začalo praskat v panelech, to bylo zřetelně slyšet takové lupání. A měla jsem dojem, že se naklání ten barák, to už jsem zažila jednou, letos nebo před Vánocema tady bylo 2,4 stupně zemětřesení."

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme