Kabinet chce na poslední chvíli změnit volební zákon

Vláda proto požádá sněmovnu, aby novelu projednala ve stavu legislativní nouze. Poprvé letos totiž budou moci volit čeští občané i v zahraničí a zákon v dosavadní podobě nepamatoval na časový posun v některých vzdálenějších zemích. Poslední volební místnost v cizině by se tak uzavřela až o devět hodin později než u nás. Do té doby, jak zdůraznil ministr vnitra Stanislav Gross by nemohly být zveřejněny průběžné výsledky voleb po sečtení části hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby 2002 | Foto: Vlastimil Hankus

Voliči by se je nedozvěděli po čtrnácté hodině v sobotu, jak bylo dosud zvykem, ale až ve třiadvacet hodin v noci. Proto se na některých místech termín hlasování o den posune. "Co se týče zvláštních volebních okrsků, kde je časový posun o více než čtyři hodiny ve srovnání s časem v České republice, tak tam bude hlasování probíhat ve čtvrtek a v pátek a bude vždy začínat ve 14.00 a končit v 21.00 hodin místního času," uvedl Gross.

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Gross: Volby

"Tak, aby bylo zajištěno, že ve 14.00 místního času v České republice budou uzavřeny volební místnosti všude ve světě a občanům České republiky byl zajištěn volební standard, na který jsou zvyklí," poznamenal Stanislav Gross.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme