Kabinet chce na poslední chvíli změnit volební zákon

Vláda proto požádá sněmovnu, aby novelu projednala ve stavu legislativní nouze. Poprvé letos totiž budou moci volit čeští občané i v zahraničí a zákon v dosavadní podobě nepamatoval na časový posun v některých vzdálenějších zemích. Poslední volební místnost v cizině by se tak uzavřela až o devět hodin později než u nás. Do té doby, jak zdůraznil ministr vnitra Stanislav Gross by nemohly být zveřejněny průběžné výsledky voleb po sečtení části hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby 2002 | Foto: Vlastimil Hankus

Voliči by se je nedozvěděli po čtrnácté hodině v sobotu, jak bylo dosud zvykem, ale až ve třiadvacet hodin v noci. Proto se na některých místech termín hlasování o den posune. "Co se týče zvláštních volebních okrsků, kde je časový posun o více než čtyři hodiny ve srovnání s časem v České republice, tak tam bude hlasování probíhat ve čtvrtek a v pátek a bude vždy začínat ve 14.00 a končit v 21.00 hodin místního času," uvedl Gross.

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Gross: Volby

"Tak, aby bylo zajištěno, že ve 14.00 místního času v České republice budou uzavřeny volební místnosti všude ve světě a občanům České republiky byl zajištěn volební standard, na který jsou zvyklí," poznamenal Stanislav Gross.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme