Kde volí naši krajané v zahraničí?

V letošních sněmovních volbách budou poprvé volit i naši krajané. Vybírat si ale budou z kandidátek jediného volebního kraje. Zákonodárci, kteří novelu volebního zákona schválili, o konkrétní podobě voleb krajanů, ale i našich občanů v zahraničí na zastupitelských úřadech příliš nevědí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Jan Rosenauer

Exministr vnitra a místopředseda senátu Jan Ruml z Unie svobody Radiožurnálu řekl: "Já nevím, já myslím, že budou moci volit do volebních obvodů, které budou rozděleny podle jednotlivých pásem mapy světa, aspoň tak to bylo původně navrhováno do senátu."

Předseda senátorů ODS Mirek Topolánek ví, že naši krajané budou volit za jediný kraj a sice jihomoravský. "Zkreslení, které by mohli oni vnést do volebního výsledku, se redukuje na to, že oni volí formálně v tom jednom kraji a tam ten výsledek ovlivnit mohou." Další otázka na to, proč nebyl vybrán kraj Praha, však předsedu Topolánka zviklala. "Musím říct, že jste mne natolik rozhodila při té diskuzi, že já už teď na konci toho rozhovoru nejsem jist, že to je Jihomoravský kraj. Do té doby jsme si byl naprosto jist."

Předseda Topolánek ale váhat nemusel. Ministr Stanislav Gross, jehož resort vnitra volby připravuje, totiž Topolánkova slova potvrdil: "Hlasy krajanů ze zahraničí podle zákona se přičítají do toho volebního kraje, který volební komise vylosuje, a státní volební komise zhruba před měsícem vylosovala kraj jihomoravský, do kterého budou tyto hlasy přičítány."

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme