Koalice bude řešit obsazení postu ministra obrany, i kvůli letounům CASA

Vládní strany dnes kromě připojení k fiskálnímu paktu budou jednat také o obsazení funkce ministra obrany. Ta je uvolněná od prosince, kdy z ní premiér Petr Nečas odvolal Karolínu Peake. Vláda by měla nového šéfa úřadu najít co nejdříve. S výrobcem Airbus Military by totiž měl řešit problémy s letouny CASA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní letoun CASA | Foto: René Fluger | Zdroj: ČTK

Letounům CASA stále nefunguje protiraketový systém. Firma se podle svého mluvčího Jaime Perez-Guerry snaží s Českem spolupracovat.

„Airbus Military spolupracuje s českými orgány, aby se vyřešily všechny problémy, které by se mohly při službě těchto letadel vyskytnout. Podle mých posledních informací jsou tato letadla schopná provozu,“ řekl mluvčí a dodal:

„Chci, aby bylo jasné, že Airbus Military bude pokračovat ve spolupráci se zákazníkem, tedy českým vojenským letectvem, aby tato letadla mohla plnit své úkoly a náš klient byl úplně spokojený.“

Mluvčí generálního štábu Jana Růžičková neúspěch letounů ve zkouškách přímo nepotvrdila. Výsledky se doposud vyhodnocují.

Podle České pozice má stát jen málo možností, jak se případně zcela funkčních letounů domoci. Smlouvu na nákup strojů za 3,6 miliardy korun lze vypovědět jen s komplikacemi a nejasným výsledkem. Podle serveru je pravděpodobnější, že by ministerstvo vypovědělo jen část smlouvy, která se vztahuje na systém DAS.

Jakub Šídlo, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme