Koalice se shodla na nové vládě v čele s Paroubkem

Celodenní úterní vyjednávání ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU bylo úspěšné. Zástupci těchto stran uzavřeli dohodu o sestavení nové vlády v čele s Jiřím Paroubkem, dosavadním ministrem pro místní rozvoj. Dohodu ale ještě musí schválit delegáti výkonného výboru ČSSD, kteří se sejdou v sobotu. Šéf poslanců ČSSD Michal Kraus věří, že Ústřední výbor dohodu posvětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

"Ty dohody, které máme připraveny nejsou rozporné, máme shodné názory. Já předpokládám, že v průběhu tohoto týdne budou připraveny dokumenty tak, aby v průběhu příštího týdne mohly následovat další kroky," řekl Kraus. Poslanecké frakce koaličních stran teď mají vypracovat dohodu o vzájemné spolupráci v Parlamentu. Povedou se jednání o rozdělení resortů a předsedové připraví dohodu o vytvoření minimálního programového prohlášení, jak potvrdil Kraus.

Hned po večerním jednání s lidovci a unionisty telefonoval Stanislav Gross prezidentovi republiky. Podle Michala Krause trval jejich hovor asi 20 minut a Václav Klaus je tedy informován o podrobnostech uzavřené dohody.

To, že se kandidátem ČSSD na nového premiéra má stát ministr pro místní rozvoj a místopředseda Jiří Paroubek, schválil v úterý večer i Poslanecký klub ČSSD."Dopadlo to podle očekávání. Sociální demokracie je zodpovědná politická strana a to řešení, které nabízíme, je řešení, které znamená faktické a okamžité ukončení situace, kterou považujeme za neúnosnou," oznámil novinářům premiér Stanislav Gross. Dodal také, že už netrvá na podmínce, aby ve vládě nebyly stranické špičky.

V nové vládě navrženého premiéra Paroubka by patrně nenastalo příliš změn. Dosavadního ministra, který se má podle návrhu sociálních demokratů stát předsedou vlády, by vystřídal Radko Martínek, poslanec ČSSD. Neproběhne patrně ani stranická výměna ministerstev zahraničí a průmyslu a obchodu, kterou předpokládala dohoda koaličních lídrů z minulého týdne. "Pokud jde o mne, pak já mám představu a to i jako jeden z vyjednávacího týmu sociální demokracie, že ministerstvo zahraničí pro nás nemá takovou cenu, jako ministerstvo průmyslu," řekl Paroubek.

"Já jsem profesionál, takže pocity mám neutrální. Já si uvědomuji a nechci říct autora toho výroku, že je to obludná tíže," odpověděl Paroubek na otázku, s jakými pocity přijímá svou nominaci na post premiéra. V odpovědi na otázku, koho by si přál ve své vládě ponechat, zmínil Paroubek pouze jedno jméno, Pavla Dostála.

Většinová koaliční vláda bez premiéra Stanislava Grosse a ministra informatiky Vladimíra Mlynáře. Takový je zřejmě výsledek posledního jednání koaličních špiček. Nic se nebude měnit na obsazení resortů dosud vedených lidovci. Podle šéfa Unie svobody-DEU Pavla Němce totéž platí s výjimkou Mlynářova úřadu i pro resorty obsazené unionisty.

Helena Šulcová, Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme