Koaliční vláda zatím vyřešena není

Sociální demokraté se stále nedohodli s Koalicí na budoucí společné vládě. Po včerejším jednání v Lidovém domě zbývá vyřešit tři sporná témata vládního programu. Vyjednavači se zatím podle šéfa sociálních demokratů Vladimíra Špidly nedohodli na majetkových přiznáních, plošných přídavcích na děti a na deficitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross a Vladimír Špidla | Foto: Michal Krumphanzl

"Co stále není dořešeno, to je otázka výše deficitu ve vztahu k hrubému domácímu produktu pro rok 2006. Tady se stále ještě expertní stanoviska liší a hledáme novou cestu."

Sociální demokraté ustoupili lidovcům a z programového prohlášení vlády vypustili registrované partnerství. Další jednání proto vidí předseda lidovců Cyril Svoboda optimisticky.

"Pokročili jsme o kus dál znovu a myslím si, že náš optimismus nebo naděje, že dojde k dohodě, se má pořád asi stejnou míru. To znamená, že si mylsím, že ta šance tu je stále velmi značná."

Naopak proceduru společného hlasování v parlamentu už budoucí koaliční partneři přijali. Pojistkou by měla být vysoká míra loajality poslanců a senátorů ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU.

"V případě, že by byly podány určité poslanecké iniciativy nebo projednávaná věc v parlamentu, poslanecké sněmovně, tak platí, že ji poslanci našich klubů podpoří po vzájemné dohodě. Není-li tedy dohody, tak poslanci individuálně by neměly podpořit věc, která je pro některou ze stran zásadní,"říká šéfka unionistů Hana Marvanová.

Vladimír Špidla dnes seznámí s průběhem rozhovorů o nové vládě prezidenta Václava Havla. Další schůzka lídrů sociální demokracie, lidovců a unionistů se uskuteční zítra.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme