Komunisté si zvolili do čela Vojtěcha Filipa

Novým předsedou KSČM dnes ústřední výbor zvolil dosavadního místopředsedu strany Vojtěcha Filipa, který získal důvěru 63 členů výboru. Vystřídal ve funkci bývalého předsedu strany Miroslava Grebeníčka, který ji vykonával více než 12 let. Grebeníček rezignoval na svůj post kvůli programovým neshodám. Budovu ústředního výboru opustil ještě před zvolením svého nástupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip a Miroslav Grebeníček

Vojtěch Filip a Miroslav Grebeníček | Zdroj: ČTK

Vojtěch Filip získal podporu 63 členů Ústředního výboru KSČM. Jediným jeho protikandidátem byl další místopředseda strany Václav Exner. Pro toho ale hlasovala jen dvacítka komunistů. Svou podporu dnes Filipovi demonstroval i Miroslav Grebeníček, který si stěžoval na některé své kolegy, že s vidinou vlastního prospěchu zrazují marxistický program KSČM.

Ten naopak hodlá stoprocentně respektovat nový předseda komunistů Vojtěch Filip. "Určitě, protože existují historické i zahraniční příklady, že jakmile se komunistické strany vzdaly svého programu a udělaly kompromis, který znamenal popření vlastního programu, tak většinou na dlouhou dobu prohrály," vyjádřil se k budoucímu směřování strany Filip.

Tyto názory jsou blízké i Václavu Exnerovi a komunisté dnes tedy nevybírali mezi starou a novou cestou. Filip ke svému zvolení potřeboval 48 hlasů členů výboru. Ten má po Grebeníčkově rezignaci 94 členů.

Rezignaci předsedy komunistů Miroslava Grebeníčka přijal Ústřední výbor KSČM v sobotu. Grebeníček se na zasedání ústředního výboru označil za přítěž strany před nadcházejícími volbami. Úmysl rezignovat zveřejnil počátkem září.

Během dnešního téměř hodinového projevu promluvil dosavadní předseda komunistů také o možnostech spolupráce s ČSSD ve vládě: "Chceme-li mít vliv a účastnit se na výkonu moci, pak jen jako programově jednoznačná, suverénní strana, která na sobě pracuje a která posiluje své pozice i pro budoucnost."

Kritizoval své soudruhy za kariérismus: "Pokud si ale někdo osobně sní o nějakém lukrativním křesle výměnou za programové ústupky, připravuje odchod strany do bezvýznamnosti." Tím někým myslel Miroslav Grebeníček například místopředsedu strany Jiřího Dolejše.

Grebeníček byl členem nejvyššího orgánu strany mezi sjezdy z titulu stranické funkce. Nyní je jen řadovým členem strany a nového předsedu nevolil. Zůstává však poslancem a stále je platné rozhodnutí výkonného výboru, že bude jihomoravským volebním lídrem. Spekuluje se o tom, že by také mohl být za zásluhy o stranu zvolen čestným předsedou. Tuto funkci by musel ústřední výbor nově zřídit.

Lenka Šumová, Vít Dvořák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme