Finsko 2:0 Česko

Koňské maso v lasagních se možná dostalo i do Česka. Distributor to odmítá

I v Česku se možná objevily lasagne s nedeklarovaným koňským masem. Téměř 15 tisíc kusů balení z Lucemburska dovezla firma Bidvest, která prodává pod značkou Nowaco. Veterináři už odebrali vzorky, aby potvrdili, nebo vyvrátili informace, které obdrželi evropským systémem rychlého varování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lasagne | Foto: students studying Consumer Science

Veterináři zatím pozastavili uvádění výrobků do oběhu, řekl Radiožurnálu mluvčí veterinární správy Josef Duben.

„Informovali jsme Moravskoslezský, Liberecký, Středočeský a kraj Vysočina, aby to naši prověřili a odebrali vzorky. Vzorky byly odebrány a prověříme to. Pakliže by se prokázala konina, znamenalo by to možnost odeslání zpět,“ doplnil Duben.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben v odpoledních Ozvěnách dne

Jestli se už lasagne dostaly do supermarketů, zatím mluvčí veterinární správy nevěděl. „Zásilka by měla být pozastavena, čili v tržní síti by se to nemělo objevit, vyloučit se to nedá. Ale v žádném případě lidem nehrozí zdravotní ohrožení. Jde o to, jaké procento koniny by tam mělo být, jde fakticky o falšování, nikoli o zdravotní ohrožení spotřebitelů,“ doplnil Duben.

Výsledky by veterináři mohli mít do konce týdne. Podle dovozce se ale do skladů v České republice vůbec daná šarže nedostala. Zůstala u výrobce v Lucembursku.

„Inkriminovaná šarže lasagní bolognese, která je předmětem varování Evropské unie, se do našich skladů v České republice vůbec nedostala, zůstala přímo u výrobce v Lucembursku. Dvě starší šarže, které jsou toho času v prodeji, jsme již minulý týden zastavili pro distribuci, pro prodej. V současné době je vyšetřují v akreditované laboratoři, zda v nich jsou stopy koňského masa, nebo nejsou,“ řekl Jan Tajovský ze společnosti Bidvest.

Na výrobky Nowaco se v obchodech nicméně teď zaměří i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. „V současnosti odebíráme vzorky s maloobchodů, kde je na naše kompetence,“ potvrdil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Skandál se záměnou koňského masa za hovězí se nejprve objevil v Irsku a Velké Británii, teď už zasahuje více zemí. Koňské maso není zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za hovězí je ale podvodem.

„Jak říkala Evropská komise, všechny členské země se musí soustředit na vyšetřování. Počítáme s tím, že bychom měli v březnu odebrat 100 vzorků. Zatím jsme jich odebrali asi 20 a nic jsme nezjistili. Kdo je konkrétním viníkem, to řeší Europol. Pátrá, kde se stala chyba,“ dodal Duben.

Tereza Bartůňková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme