‚Přestaňme tančit na Titaniku.‘ Navzdory výzvám opozice sněmovna o koronaviru debatovat nebude

Opozice podle očekávání v úterý neprosadila na program schůze sněmovny debatu o vývoji epidemie koronaviru. Odmítli to podpořit zejména zástupci ANO a ČSSD s pomocí KSČM. Poslanci se s ohledem na rekordní počty případů nemoci covid-19 sešli v polovičním počtu podobně jako na jaře a v souladu s vládními opatřeními používali roušky.

Praha (Aktualizováno: 16:50 15. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poslanecká sněmovna

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Piráti, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN požadovali, aby si sněmovna zkontrolovala plnění úkolů, které uložila vládě v červnu po první vlně epidemie.

MAPA: Česko se v Evropě stává rizikovou zemí. Kdo k sobě cestovatele vpustí, a kdo nikoli?

Číst článek

„Situace je přibližně třikrát horší, než byla v březnu, kdy se kvůli tomu vyhlašoval nouzový stav,“ uvedl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Připomenul, že vláda měla předložit do 4. září zprávu o řešeních a plánovaných opatřeních, což se nestalo.

„Přestaňme tančit na Titaniku, do kterého nám teče. Přestaňme se na té palubě stále tvářit, že se nic neděje,“ vedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Ve shodě s Michálkem marně vybízela sociální demokraty, aby pomohli přesvědčit vládu o obnovení činnosti Ústředního krizového štábu.

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka v poledne novinářům řekl, že tato frakce podporuje své ministry v úsilí o aktivaci štábu, v jehož čele má být ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka apeloval na to, aby vláda představila konkrétní opatření a řešení pro příští dny a týdny, aby se situace dále nezhoršovala. Podle Jurečky by mělo být kvůli vývoji situace koronaviru alespoň svoláno jednání předsedů všech stran, které jsou zastoupeny ve sněmovně.

Sněmovna odmítla přednostně projednat opoziční návrhy, které se týkaly koronaviru. Například ODS neuspěla se snahou urychlit schvalování návrhu, kterým by se podnikatelům prodloužilo do konce roku prominutí odvodů pojistného na sociální zabezpečení.

Poslanci na konec září odložili také opětovné hlasování o zákonu, který má především zkrátit dobu přípravy výstavby dálnic a další obdobné infrastruktury. Senát chce zákon rozšířit i na stavby k ochraně před účinky povodní a sucha.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme