Exkluzivní průzkum: Češi mají větší strach z koronaviru než v létě. Preferují ale mírná opatření

Obavy z možného onemocnění covid-19 mají aktuálně tři pětiny Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Při posledním měření v červnu se nákazy obávala zhruba polovina lidí. V dubnu to byly dvě třetiny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž v roušce | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zvýšilo se procento lidí, kteří mají velké obavy, že mohou onemocnět. V dubnu to bylo 11 procent lidí, v červnu pouze tři procenta lidí měla velké obavy a nyní 18 procent lidí má velké obavy, že mohou onemocnět. Obecně z výsledků výzkumu můžeme říct, že vyšší obavy vykazují především ženy než muži,“ řekl Radiožurnálu ředitel Medianu Přemysl Čech.

Obavy z možného onemocnění covid-19 mají aktuálně tři pětiny Čechů | Zdroj: Median

Průzkum také ukázal, že rázný přístup k řešení epidemie koronaviru na úkor ekonomiky a svobod preferuje pouze pětina lidí. To je nejméně od dubna, kdy skoro polovina obyvatel taková opatření podporovala.

„Mezi možnými řešeními se největší oblibě těší ten takzvaný mírný přístup – takový ten korejský – kdy se realizuje hodně testování, hodně monitorování. Společnost se hodně také začíná přiklánět i k švédskému modelu, to znamená neomezovat ekonomiku, nebát se tolik koronaviru,“ dodal Čech.

Průzkum také ukázal, že rázný přístup k řešení epidemie koronaviru na úkor ekonomiky a svobod preferuje pouze pětina lidí | Zdroj: Median

Průzkumu, který probíhal 9. a 10. září 2020, se zúčastnilo 1053 respondentů starších 18 let. Vzorek je reprezentativní pro populaci 18+ z hlediska pohlaví, věku, vzdělání, kraje, velikosti obce, ekonomického statusu a výsledků voleb do Poslanecké sněmovny 2017 (dovážení dat).

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme