MAPA: Česko se v Evropě stává rizikovou zemí. Kdo k sobě cestovatele vpustí, a kdo nikoli?

Na zhoršující se epidemiologickou situaci v tuzemsku reagují v posledních dnech i evropské země. Některé zařadily Česko či její část mezi rizikové oblasti a zpřísnily lidem, kteří zde pobývali, podmínky pro vstup na své území, jiné ho zakazují úplně. Kdo v poslední době zařadil Česko na seznam rizikových zemí a kde je nutné počítat na hranicích s omezeními?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgie

Belgie s platností od 11. září zařadila na svém koronavirovém semaforu Prahu do červené kategorie. Po cestě z Prahy musí lidé v Belgii do čtrnáctidenní karantény a povinný je i test na covid-19. Česko kromě Prahy zůstává v oranžové kategorii. Všichni cestující tak musí před cestou do Belgie dál vyplňovat formulář, který se používá pro kontaktování cestovatele, pokud je zjištěna infekce, a pro případné vystopování jeho kontaktů.

Dánsko

Dánsko zařadilo Českou republiku na seznam rizikových zemí kvůli vysokému nárůstu případů nákazy koronavirem. Od půlnoci 11. září jsou do Dánska vpuštěni z Česka jen ti, kdo mají k cestě pádný důvod. Turisté nikoliv.

Pobaltí

Estonsko naposledy vyřadilo Českou republiku ze seznamu bezpečných států 24. července. Země seznam každý týden aktualizuje, nyní Češi musí při cestě do tohoto státu v týdnu od 14. do 20. září do čtrnáctidenní karantény. Od 1. září je možné ji zkrátit na sedm dnů dvěma negativními testy. Podobná opatření zavedly vůči český občanům i Lotyšsko a Litva.

Finsko

Česká republika je od srpna ve skupině zemí, ze kterých nelze do Finska volně cestovat. Pro cestující z České republiky platí, že mohou do Finska přicestovat pouze v odůvodněných případech (práce, rodina, škola). Tyto důvody musí český občan doložit. Po příjezdu je doporučena čtrnáctidenní karanténa.

Nizozemsko zařadilo Prahu mezi rizikové regiony, Kypr zakáže vstup cestovatelům z Česka

Číst článek

Irsko

Lidé z Česka musí před cestou vyplnit online formulář, v němž uvedou důvod své cesty do země a po jeho odeslání obdrží e-mail, který předloží na hranicích Irska. Čeští občané se poté musí podrobit karanténě, která může být v závislosti na délce pobytu v Irsku dlouhá až 14 dní.

Kypr

Kypr oznámil zařazení Česka mezi rizikové země v úterý 15. září. Lidé, kteří v uplynulých 14 dnech pobývali v Česku, od 18. září na ostrov nesmí. Výjimku ze zákazu překročit hranice budou mít například kyperští občané a jejich rodinní příslušníci nebo lidé s trvalým pobytem. Ti ale musejí po příletu povinně absolvovat test na covid-19 a nastoupit do dvoutýdenní karantény bez ohledu na to, zda měli test pozitivní, či negativní.

Maďarsko

Maďarsko zakázalo od 1. září do 1. října až na výjimky vstup cizincům kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem. Výjimku Budapešť udělila občanům zemí visegrádské čtyřky, kteří mohou vstoupit do Maďarska, pokud si před 1. září rezervovali alespoň jednodenní pobyt a doloží to spolu s negativním testem, který nebude starší než pět dnů.

Německo

Německo zařadilo od 10. září region Prahy na seznam rizikových oblastí. Německé rozhodnutí neznamená uzavření hranic, pro cesty z Prahy do Německa ale bude vyžadován negativní test na koronavirus ne starší než 48 hodin. Kdo ho mít nebude, musí podle stávajících pravidel nastoupit do karantény a nechat se otestovat v Německu.

Nizozemsko

Nizozemsko zařadilo kvůli koronaviru od úterý mezi rizikové regiony Prahu. Lidé, kteří zde pobývali, mají jít po příjezdu do Nizozemska do desetidenní karantény. Netýká se to mimo jiné tranzitu přes Nizozemsko včetně přestupů na letištích a některých profesí, pokud nemají příznaky nemoci covid-19.

Další omezení pro české turisty. Dánsko a Švýcarsko zařadily Česko na seznam rizikových zemí

Číst článek

Norsko

Lidé přijíždějící z České republiky do země musí s platností od 8. srpna strávit deset dní v karanténě. Po dobu karantény je třeba setrvat na jedné pevné adrese, ubytování v kempech, pod stanem ani turistika obytným vozem nesplňuje podmínky pobytu v karanténě. Negativní test na covid-19 se nevyžaduje a nelze jím nahradit nástup do karantény po příjezdu do země.

Slovensko

Země od pátku 18. září zařadí Česko republiku mezi rizikové země. Při cestě na Slovensko budou muset lidé až na výjimky předložit negativní výsledek testu na koronavirus nebo nastoupit do karantény a následně podstoupit test. Výjimku z omezení budou mít mimo jiné pendleři, studenti, pedagogové, zdravotníci či sportovci.

Slovinsko

Česká republika je od 6. srpna na slovinském seznamu zemí, pro jejichž občany je při vstupu do země až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Od 13. září se doba trvání karantény zkrátila ze 14 na deset dní a prodloužila se platnost potvrzení o testování na koronavirus ze 36 hodin na 48 hodin od vystavení tohoto potvrzení, současně se doplňuje podmínka, že test nesmí být pořízen ve Slovinsku.

Švýcarsko

Mezi rizikové země je Česko zařazeno i ve Švýcarsku. Od 14. září budou muset Češi po příjezdu do desetidenní karantény.

Velká Británie

Země od 29. srpna zařadila Českou republiku spolu s dalšími zeměmi na svůj karanténní seznam. Lidé, kteří do Británie přicestují z Česka, musejí podstoupit karanténu v délce 14 dní. Až na výjimky musí před cestou do Spojeného království všichni cestující vyplnit tzv. kontaktní formulář.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme