Krajské konference ČSSD vybíraly delegáty na dubnový sjezd

Další krajské konference ČSSD potvrdily postavení Vladimíra Špidly jako jednoznačného favorita v boji o funkci předsedy strany. Jednání probíhala ve Středočeském, Plzeňském, Libereckém a Jihlavském kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidaturu Špidly, který je nyní prvním místopředsedou strany, podpořili středočeští, plzeňští a jihlavští sociální demokraté. Delegáti středočeské konference, která bývá považovaná za baštu oponentů současného předsedy strany Miloše Zemana, navíc podpořili místopředsedu strany Stanislava Grosse na funkci Špidlova zástupce.

Středočeši se navíc vyslovili pro přímou volbu prezidenta republiky a kritizovali konfrontační styl politiky i některé výroky a postoje stranického předsedy Miloše Zemana.

Členové středočeské sociální demokracie jsou také proti vylučování svych kolegů ze strany kvůli jinému názoru. Tento krok navrhuje ve své zprávě pro dubnový sjezd ČSSD její dosavadní šéf Miloš Zeman. On sám ale nechá případné vyloučení na zvážení novému vedení sociálních demokratů. Místopředseda strany a horký kandidát na křeslo předsedy tohoto politického subjektu Vladimír Špidla je ale jiného názoru než Miloš Zeman.

Miloš Zeman ve své zprávě navrhuje vyloučit 5 sociálních demokratů, mezi nimi například místopředsedkyni Petru Buzkovou nebo místopředseda středočeské ČSSD Richarda Dolejše. Důvodem má být nedodržování stranické loajality a discipliny.

Plzeňská ČSSD si hodlá brát příklad od sociálních demokratů v Evropě. Ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit se domnívá, že o tom, kterým směrem se strana vydá, rozhodne právě dubnový sjezd. On osobně přitom inklinuje k sociální demokracii francouzského či švédského typu.

Jana Petrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme