Květinový den letos přinesl 14 milionů korun

Lidé, kteří si v zakoupili žlutý kvítek měsíčku lékařského v rámci 13. ročníku celonárodní sbírky Český den proti rakovině, podpořili projekty, které jsou zaměřeny zejména na prevenci nádorových onemocnění, celkovou částkou 14,5 milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

symbol Českého dne proti rakovině | Foto: Liga proti rakovině

Mezi takové patří třeba podpora výzkumných projektů, dobudování diagnostické jednotky Komplexního onkologického centra ve Všeobecné fakultní nemocnice v Praze nebo tisk informativních brožur.

Některé z dalších aktivit představuje Zdeněk Dienstbier, předseda Ligy proti rakovině."Jedním z nich je například putovní výstava, která apeluje na každého jednotlivce, aby si vážil svého zdraví a dělal pro ně, co může. Celkem 1,75 milionu také získávají pacientské kluby, které jsou kolektivními členy Ligy a které získávají 30 procent z prostředků, které samy pomáhají sesbírat," vypočítal Dienstbier.

Každý svého zdraví strůjcem

Prevence rakoviny, vysvětlení rizik i rady, jak se vyvarovat zhoubného onemocnění zdravým životním stylem, jsou tématem putovní výstavy Každý svého zdraví strůjcem!, kterou pořádá Liga proti rakovině. Návštěvníci se netradiční formou dozví řadu důležitých informací z oblasti onkologických onemocnění, zejména prevence.

Součástí výstavy je i stan, kde mohou lidé absolvovat několik základních vyšetření. "Jednak jsou to obecná vyšetření na hladinu cholesterolu, eventuálně na sílu tukové vrstvy. Letos pak poprvé ve všech městech, kde se výstava představí, budou i dermatologové, kteří budou vyšetřovat podezřelá kožní znaménka," vysvětlil Dienstbier.

Výstavu podpořili i přední kreslíři

Liga přizvala ke spolupráci na putovní výstavě významné kreslíře Vladimíra Jiránka, Jiřího Slívu, Miroslava Bartáka, jejichž kresby tvoří humorný kontrapunkt a svérázný komentář ke zveřejněným textům. Humor a nadsázku přinášejí také fotografie Františka Dostála.

Jedna část expozice je věnována dětem, které si v ilustrovaném výstavním leporelu najdou informace o zdravém životním stylu přiměřené svému věku. Motivací pro pozorné prohlédnutí výstavy jsou jednoduché znalostní testy, po jejich správném vyplnění si děti kromě znalostí odnesou i ceny.

Evropská komise navrhuje celoevropskou spolupráci v boji s rakovinou
Běžci podpořili v ulicích Prahy boj proti rakovině

Alena Adámková, Kateřina Rózsová-Horálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme