Kvůli elektronickým receptům může zkolabovat výdej léků, varují lékárníci

Lékárníci varují, že díky elektronickým receptům, které od ledna trvale nahradí ty papírové, může zkolabovat výdej léků. Stávající systém není podle lékáren na změnu dostatečně připravený.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

eRecept | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Od ledna příštího roku budou všechny recepty pouze v elektronické podobě. Jak v sobotu napsala MF Dnes, lékárny mají obavu, že jejich současný systém změnu nevydrží a mohlo by tak dojít ke zbytečným frontám a kolapsu výdeje léků.

V současnosti již někteří lékaři elektronické recepty používají, nicméně tvoří asi jen 5% menšinu. Jak ale na svých stránkách informuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), od 1. ledna „z povinnosti elektronické preskripce nebudou vyjmuta žádná zdravotnická zařízení, ani pokud jde o jejich specializovanou činnost nebo velikost".

Elektronické občanky, e-recepty, e-neschopenky. Stát slibuje omezit administrativu

Číst článek

Lékárny se obávají, že e-recepty způsobí dlouhé fronty, jelikož jejich vyřízení trvá déle než u klasických papírových. V souvislosti s tím už například pražský IKEM musel zaměstnat více lékárníků. Každý elektronický recept totiž disponuje svým speciálním kódem, který je nutno načíst z úložiště zvlášť.

SÚKL i Ministerstvo zdravotnictví ale tak pesimistický postoj nezaujímají. Ministerstvo navíc nevidí důvod, proč by bylo nutné testovat funkčnost systému, jelikož většina lékáren se již v systému nachází. Proto se podle nich plný náběh e-receptů obejde bez problémů.

Elektronické recepty by měly pomoci hlavně starším spoluobčanům při správné medikaci, jelikož nyní jim každý specializovaný lékař předepisuje určité léky, které ale spolu s jinými užívanými mohou nepříjemně reagovat. V centrálním úložišti by si tak lékař mohl ověřit, jaké druhy léků již pacient užívá, a podle toho upravit vhodnou medikaci.

Kritika na účet e-receptů ale nezaznívá jen z řad lékárníků, ale i od Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten letos v květnu kritizoval ministerstvo za ekonomickou stránku e-receptů. Za posledních šest let fungování úložiště stát zaplatit okolo 345 milionů korun, přitom ale bylo využito k vydání jen 1,5 % všech receptů.

pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme