Potyčka Jakla s cestujícím v metru: Nešlo o trestný čin, ale o přestupek obou, konstatovala policie

Pražská policie předala případ údajného napadení někdejšího tajemníka bývalého prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla do přestupkového řízení. Uvedla to v pondělí Česká televize. Ze spáchání přestupku jsou podle ní podezřelí Jakl i devětadvacetiletý muž, který se s bývalým tajemníkem dostal do potyčky. Incident tak nyní posoudí Úřad městské části Praha 1. Jakl v loňských senátních volbách kandidoval v Praze 2 za SPD Tomia Okamury.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Jakl

Ladislav Jakl | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Z přestupku jsou podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana podezřelí oba dva. „Kriminalisté došli k závěru, že se v dané věci nejedná o podezření z trestného činu, nýbrž o přestupkové jednání, kdy veškerý spisový materiál jsme následně předali správnímu orgánu, kterým je v tomto případě Úřad městské části Prahy 1, s podezřením na přestupkové jednání obou aktérů celé události,“ řekl Radiožurnálu Hulan.

‚Jakl dal ránu první,‘ tvrdí muž, který se přihlásil policii. Přiznává, že ho předtím nazval kri**em

Číst článek

Potyčka se odehrála v sobotu 25. května zhruba půl hodiny před půlnocí v soupravě metra mezi stanicemi Florenc a Náměstí Republiky. Oba aktéři se ve výpovědích o incidentu rozcházejí. Jakl tvrdí, že když seděl, přistoupil k němu neznámý muž a zeptal se ho, zda je lídrem kandidátky hnutí SPD. Poté, co kladně odpověděl, útočník mu prý dal rány do hlavy a oba pak upadli na zem.

Muž přiznává, že Jakla dvakrát nazval „kriplem“. Poté prý chtěl z vagonu vystoupit, ale Jakl, který podle něj stál, na něj zaútočil. „Jednoznačně dal ránu první. K tomu došlo mezi Florencí a Náměstím Republiky. Dostal jsem od něj ránu do tváře. Pak jsme se chytili a spadli na zem. Já jsem určitě vstal první. Chytil jsem ho za ramena, protože jsem nechtěl dostat další ránu. A v tu chvíli mi dal hlavičku,“ řekl Deníku N muž.

Ladislav Jakl byl napaden podruhé během jednoho týdne. Po Praze ho zbili i ve Zlíně

Číst článek

Sám prý udeřil Jakla dvakrát pěstí do tváře a jednou do ramene. Následně je od sebe odtrhl jiný cestující.

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Jakl tvrdí, že byl znovu fyzicky napaden také poslední květnovou středu ve Zlíně při snídani v hotelu. „Dostal jsem zezadu ránu do zad za doprovodu urážek,“ sdělil dříve Jakl. Útočník mu prý řekl, že ho úmyslně udeřil do místa, které ho bolí po sobotním prvním útoku.

Opakovaný útok na Jakla sněmovna odsoudila jako nepřijatelné ohrožení demokracie a svobody v České republice. Rozhodla o tom na návrh předsedy SPD Tomia Okamury. O týden dříve po prvním útoku přijala podobné stanovisko, v němž odmítla vyvolávání nenávisti k lidem na základě jejich politického názoru.

Nikola Kopáčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme