Legislativní rada vlády má na programu návrh zákona o reformě české policie

Určit základní kompetence a pravomoci mužů zákona. S tím počítá návrh zákona o reformě české policie, který bude projednávat legislativní rada vlády. Jde tedy o to, aby policisté byli skutečně tam, kde jsou potřeba. Jednou z novinek má být například vytvoření odboru závažné majetkové kriminality, který by potíral organizované krádeže automobilů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Langer | Foto: Marián Vojtek

Proč je potřeba policii reformovat, vysvětluje ministr vnitra Ivan Langer: "Protože se čtyřicet let prakticky nic nedělo. Protože policie je teď svírána neskutečnou byrokracií. Není to moderní policejní sbor, ve kterém je jasné, kdo nese odpovědnost za co. A přebývá nám příliš mnoho reliktů z minulosti, tedy je to zkostnatělý aparát."

Norma má určit základní kompetence a pravomoci mužů zákona. Jde tedy o to, aby byli skutečně tam, kde jsou potřeba a aby je nezatěžovala zbytečná byrokracie. Jednou z novinek má být například vytvoření odboru závažné majetkové kriminality, který by potíral organizované krádeže automobilů. Ivan Langer dodal, jak dostat policisty blíže k občanům: "Tím, že zavedeme metodu práce community policing, za druhé, že zbavíme policii té rigidní struktury, která nepoznala čtyřicet let změny. A za třetí, že z policistů budou doopravdy policisté, ne pošťáci, ne rozvažeči opilců na záchytky, a tím, že budou mít modernější vybavení."

Langer také vysvětlil, co to přesně je community policing: "Je to bezprostřední komunikace policistů, kteří působí v nějakém místě, se zastupiteli, s volenými zástupci obce, a koordinace práce policie tak, aby vyhovovala těm, kterým je určena, tedy občanům."

Tereza Bartůňková, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme