Menší města a obce chtějí žalovat stát, píší Lidové noviny
Českému státu hrozí vlna žalob od nespokojených menších měst a obcí. Jak píšou Lidové noviny, vadí jim, že Ministerstvo financí dostatečně nepřispívá na výkon státní správy. Mladá fronta Dnes se opět vrací k vraždě podnikatele Františka Mrázka. Právo informuje o trestním stíhání starosty Českého Těšína Jindřicha Sznapky.
Českému státu hrozí vlna žalob od nespokojených menších měst a obcí. Jak píšou Lidové noviny, vadí jim, že Ministerstvo financí dostatečně nepřispívá na výkon státní správy, tedy například na vedení matrik nebo vyplácení státní sociální podpory. Nejhorší situace je u menších měst do 10 000 obyvatel - takzvaných pověřených obcí II. typu. Těch je v Česku kolem 200 a každá z nich ročně doplácí na výkon státní správy několika milióny korun. Asi 60 jich teď zvažuje, že se hromadně obrátí s žalobou k Ústavnímu soudu.
Ministerstvo vnitra, které je za reformu veřejné správy zodpovědné, tvrdí, že situace u nás není v evropském kontextu nijak výjimečná. Příspěvky se podle Jany Matějusové z tiskového odboru ministerstva každoročně o několik procent navyšují, podle starostů to ale není dostatečné. Pokud by stát obcím dával vše, co by si zasloužily, přineslo by to podle resortu neúměrné navýšení administrativy.
Kriminalisté objevili u zavražděného podnikatele Františka Mrázka studijní index elitního policisty. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes. Inspekce ministra vnitra nyní bude vyšetřovat, zda čtyřiatřicetiletý Aleš Jedlička z Odboru pro odhalování závažné obecné kriminality nehledal u Mrázka pomoc se studiem. Podnikatel měl totiž na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, kde Jehlička studuje, nadstandardní vztahy s některými profesory, píše list. O případu informovala také včera televize Nova.
"Dostali jsme od policie materiály, které se našly u pana Mrázka. Případ šetříme," řekl Mladé frontě Dnes šéf inspekce Miroslav Borník. Jedlička v pořadu televize naznačoval, že si index u Mrázka mohl zapomenout. Mrázek patřil k nejvlivnějším lidem v Česku, který měl vazby i na podsvětí. O tom, že podnikatel měl své lidi u policie, se všeobecně vědělo, píše list.
Připomíná, že podle Mrázkova obchodního partnera Tomáše Pitra měl podnikatel měl nejlepší kontakty právě u specializovaných policejních útvarů. Zdroje z vnitra tvrdí, že jedním ze způsobů, jak Mrázek získával své lidi u policie, bylo právě to, že se jim staral o profesní růst i studium, uvádí Mladá fronta Dnes. O pachateli zatím policie zřejmě neví nic. Má zatím jedinou jistotu: cílem střelce měl být skutečně Mrázek a šlo zřejmě o nájemnou vraždu.
Trestní stíhání starosty Českého Těšína Jindřicha Sznapky kvůli stotisícovému úplatku bude pokračovat. Deník Právo informuje, že státní zastupitelství odmítlo starostovu stížnost proti policejnímu obvinění z podplácení. Protikorupční policie zjistila, že Sznapka předal 100 000 korun organizátorkám místního referenda, aby přestaly usilovat o jeho vyhlášení.
Lidové hlasování mělo zabránit rozprodání výdělečného městského majetku, který kromě některých zastupitelů získala v privatizaci i rodina starosty. Podle policie Sznapka ještě oběma ženám nabídl formou úplatku pozice starosty a místostarosty po příštích volbách. Ty ale celou věc oznámily protikorupční policii. Starosta Sznapka tvrdí, že nešlo o úplatek, chtěl prý jen dát ženám peníze na rozjezd nové strany.