Meteorologové upozornili na vichřici a silné sněžení

Meteorologové varují před silným větrem a sněžením. Do Česka dorazí v noci z pátku na sobotu. Na horách napadne až 40 centimetrů sněhu a budou se tvořit závěje. Vítr by mohl mít rychlost kolem 40 kilometrů za hodinu, v nárazech a na horách mezi 50 a 90, na hřebenech hor ojediněle až 110 kilometrů za hodinu. Při rychlosti od 72 kilometrů za hodinu už meteorologové mluví o vichřici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

doprava v zimě | Foto: Jan Rosenauer

Na horách má také v noci na sobotu a v sobotu silně sněžit, napadnout by mohlo deset až 30 centimetrů sněhu, na Šumavě až 40 centimetrů. Při sněžení a čerstvém větru se v polohách od 600 metrů mohou tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

Upozornění na silný vítr platí od pondělních 15:00 do sobotních 18:00 pro celou republiku. Upozornění na silné sněžení platí od pondělních 18:00 do sobotních 12:00 pro horské oblasti krajů Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého, Vysočiny, Olomouckého a Moravskoslezského.

Upozornění na sněhové jazyky a závěje platí od pondělních 18:00 do sobotních 18:00 pro polohy nad 600 metrů ve všech krajích kromě Prahy. "Je třeba dávat pozor hlavně v horských oblastech a pokud už musíme cestovat, tak sledovat zpravodajství Zelené vlny," podotkla meteoroložka Milena Ferebauerová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Západní Evropu už sníh a led opět sužuje. Nizozemsko a Německo už nahlásily prudké sněžení a náledí, které narušilo provoz na velkých letištích a způsobilo zácpy na dálnicích. Sněhovou nadílku až půl metru a poryvy větru na horách až o rychlosti 150 kilometrů za hodinu očekávala v pátek a o víkendu rakouská metropole Vídeň.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme