MfD: Podnikatel Mrázek prý shromažďoval informace na premiéra Paroubka

V popředí zájmu domácích deníků je odhalení plánovaných teroristických útoků ve Velké Británii. Listy konstatují, že teroristé mají stále dost velký potenciál k masivním úderům - důkladnou prací bezpečnostních složek se jim ale dá předcházet. Listy se věnují i jiným tématům: Mladá fronta Dnes zjistila, že v lednu zavražděný podnikatel František Mrázek údajně shromažďoval kompromitující informace na premiéra Jiřího Paroubka. Ovdovělé ženy se podle Práva zatím příliš nehlásí o přepočítání svých penzí a připravují se tak zbytečně o vyšší důchod. Hospodářské noviny se zabývají plánovanými podnikatelskými aktivitami společnost Osinek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Mladá fronta Dnes píše, že podnikatel František Mrázek, kterého v lednu zabil nájemný vrah, shromažďoval před svou smrtí kompromitující informace na premiéra Jiřího Paroubka. Podle listu to vyplývá z takzvaného Mrázkova archivu, jehož část našli detektivové v květnu při domovní prohlídce u Mrázkova obchodního partnera Tomáše Pitra.

Deník má k dispozici kopie zabavených listin. Z nich je zřejmé, že Mrázkovi informace o předsedovi vlády nabízeli důstojníci policie, které si podnikatel platil. Zprávy, které Mrázek dostal, se týkají doby, kdy byl současný premiér ještě na pražském magistrátu jako náměstek. V dokumentech není uvedeno, čeho přesně se měl dopustit.

Mlhavě je v nich zmíněno téma, které by údajně mohlo Jiřímu Paroubkovi způsobit problémy - rekonstrukce zatopených částí metra při velkých záplavách v roce 2002. Během nich se podle Mrázkových informátorů prohospodařilo několik miliard korun. Premiér Paroubek považuje tyto informace za nesmyslné a odmítl je komentovat. V zabaveném archivu se ho týkají tři stránky.

Na většině ostatních jsou popsány aktivity policie při vyšetřování, které bylo zaměřeno na Mrázka a jeho obchodního partnera Pitra. Mrázek tak měl podle Mladé fronty Dnes dokonalý přehled o všem, co chtěla policie v jejich případech dělat. To mu v předstihu umožňovalo reagovat na veškeré aktivity detektivů a "nabourávat" je.

Ženy, které ovdověly před víc než 11 lety, teď sice mají šanci na získání vyššího důchodu, o jeho přepočítání se ale zatím moc nehlásí, všímá si deník Právo. Připravují se přitom o možnost přilepšit si měsíčně o několik stokorun. Podle mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánky Filipové teď evidují kolem osmi tisíc žádostí, počítali ale s tím, že jich přijdou desítky tisíc. Deník připomíná, že vdovy, které přišly o manžela do 1. ledna 1996, mají od letošního července možnost požádat Českou správu sociálního zabezpečení o přepočítání svého vdovského důchodu.

Podle dřívějších zákonů totiž nesměla celková částka dvou důchodů, například starobního a vdovského, překročit určitou hranici. Takže ženy dostávaly pouze minimální částku, některým z nich dokonce kvůli zákonu nevznikl nárok na výplatu vdovského důchodu vůbec. Teď se tyto případy budou posuzovat znovu - ale pouze na požádání. Automaticky to ČSSZ nedělá, upozorňuje deník Právo.

Společnost Osinek, kterou stát před šesti lety použil k záchraně kolabujících Vítkovic, po skončení tohoto úkolu investuje stamilióny korun do podpory soukromého podnikání, uvádějí Hospodářské noviny. Osinek, jehož majitelem je ministerstvo financí, má k dispozici obrovský kapitál: jednak loni získal přes tři miliardy korun za prodej firmy Vítkovice Steel, jednak inkasuje vysoké dividendy z rozvodné společnosti ČEPS, jejíž je majoritním vlastníkem.

S těmito penězi Osinek nedávno rozjel program podpory malých a středních firem. A teď se pouští do další aktivity - chce podporovat projekty regionálních sdružení soukromých firem, škol, neziskových organizací a úřadů.

Na první pohled to tak nevypadá, ale po silnicích v Česku jezdí čím dál starší auta. Alespoň papírově, píše Mladá fronta Dnes. Podle posledních statistik Sdružení automobilového průmyslu dosáhl průměrný věk českých aut hodnoty téměř 14 let. Skutečné stáří ale může být podle listu navzdory alarmující zprávě podstatně nižší.

Do průměru se totiž započítávají všechna přihlášená auta, která ve skutečnosti už vůbec jezdit nemusí a jsou dávno ve šrotu. Do statistik se dostávají proto, že je jejich majitel zapomněl odhlásit. V evidenci je například stále přes 200 tisíc Trabantů.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme