MfD upozorňuje na utrácení ve VZP

Desítky miliónů korun podle Mladé fronty Dnes utrácí Všeobecná zdravotní pojišťovna. List uvádí jeden z příkladů - drahé vydávání časopisu Pohoda pojištěnce. Lidové noviny zjistily, že po 5 letech vyšetřování kauzy České pivo bude vzneseno další obvinění. Hospodářské noviny tvrdí, že novým volebním lídrem ČSSD V Praze by mohl být David Rath. Jaké jsou šance Svatopluka Karáska stát se šéfem unionistů? Odpověď na tuto otázku hledalo Právo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Všeobecná zdravotní pojišťovna zbytečně utrácí desítky miliónů korun, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Jedním z příkladů může být její časopis Pohoda pojištěnce, který by jiné firmy dokázaly vyrobit za třetinovou cenu. Ministerstvo zdravotnictví totiž oslovilo dvě společnosti, které se zabývají tiskem, a nechalo je zpracovat tuto nabídku. Obě dospěly k částce necelých 40 miliónů korun, která je podstatně nižší, než za kolik se časopis vyrábí.

Dalším příkladem plýtvání jsou ozdravné pobyty dětí u moře. Pojišťovna na ně jen loni z fondu prevence vyčlenila 164 milionů korun. O rok dřív to bylo ještě více. Problém je ale v tom, že VZP uzavřela tak nevýhodné smlouvy s cestovními kancelářemi, že ve výsledku platí i za děti, které nikam nejely. Hradí totiž i za místa, která se nepodařilo naplnit, píše Mladá fronta Dnes.

Po pěti letech vyšetřování kauzy České pivo se policisté chystají vznést zcela nové obvinění proti manažerům Nomury, informují Lidové noviny. Policisté z protikorupční služby je mají stíhat pro zneužití informací v obchodním styku. Obvinění padne kvůli prodeji Plzeňského Prazdroje a Radegastu jihoafrické společnosti SAB.

SAB obě firmy sloučené ve společnosti České pivo, kterou tehdy stoprocentně ovládala Nomura, koupil za 24 miliard korun. Policie se teď domnívá, že Nomura připravila tehdejší Investiční a poštovní banku nejméně o 16 miliard korun. Za ovládnutí Českého piva totiž zaplatila IPB jen 7 miliard. Podle Lidových novin jsou policisté přesvědčeni, že manažeři Nomury dopředu věděli, že má České pivo mnohem vyšší cenu, než kterou nabídli IPB.

David Rath versus Mirek Topolánek. Pokud premiér Jiří Paroubek dokáže uvnitř ČSSD prosadit svůj plán, stane se nový ministr zdravotnictví pražským volebním soupeřem předsedy ODS, zjistily Hospodářské noviny. Podle předsedy pražské organizace sociální demokracie Petra Hulínského, je tato varianta velmi pravděpodobná. Premiér prý Ratha považuje za schopného manažera a dobrého politika, který by uměl srozumitelně prezentovat program strany.

Rathova cesta na čelo pražské kandidátky ale přesto ještě může narazit na komplikace. Jak uvádějí Hospodářské noviny, pražským sociálním demokratům se představa Ratha jako lídra moc nelíbí. S obsazením postu jedničky na pražské kandidátce má ale strana problémy už dlouho. Původně nominovaný lídr, vicepremiér Martin Jahn, si svou kandidaturu rozmyslel a Paroubkovu nabídku pak odmítl i bývalý eurokomisař Pavel Telička. Definitivní rozhodnutí o protivníkovi Mirka Topolánka by mělo padnou o příštím víkendu, uzavírá list.

Zakladatel Unie svobody Jan Ruml je po místopředsedovi Svatopluku Karáskovi už druhý člen US-DEU, který veřejně vyzval Pavla Němce k odchodu z čela strany, konstatuje dnešní Právo. Podle Rumla se Němec ve stranické funkci moc neosvědčil a měl by na sjezdu na začátku prosince rezignovat. V případě, že Němec nebude usilovat o obnovení mandátu, měl by podle Rumla sjezd vyvolat volby.

Svatopluk Karásek, který minulý týden zveřejnil svou ambici stát se předsedou US-DEU, je podle Rumla jedinou šancí, jak unionistům vrátit důvěryhodnost. Pomohl by prý straně vrátit tvář, protože je v něm "energie a zanícení vykročit znovu a vrátit se ke kořenům unie". Jak dodává dnešní Právo, Karásek podle svých slov objel většinu regionálních sdružení US-DEU a část se mu podařilo přesvědčit, aby na sjezdu hlasovala pro změnu vedení.

Veronika Malá, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme