Žantovský: Úlohou státu není šířit svobodu, jak řekl v Praze Snyder. Ale nastavit právní i tržní rámec

Vrcholem nedávné konference Hranice (ne)svobody bylo vystoupení amerického historika Timothyho Snydera. Kritické reflexi jeho přednášky s názvem Havel, nepředvídatelnost a svoboda se věnuje podcast Chyba systému. Bývalý ředitel spolupořádající Knihovny Václava Havla Michael Žantovský přiznává, že přednáška v něm vyvolala rozporuplné pocity. „Některé jeho teze jsou neudržitelné a v přímém protikladu s tím, co by se domníval Václav Havel,“ soudí.

Chyba systému Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Žantovský

Michael Žantovský | Zdroj: Český rozhlas

Poukazuje na to, že teoretikové českého disentu jako Jan Patočka či právě Václav Havel zdůrazňují, že svoboda musí přicházet zevnitř od jednotlivce, jeho mravního vědomí, nikoli od státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chyba systému s Michaelem Žantovským. Co vyplynulo z přednášky Timothyho Snydera?

A právě roli státu podle Žantovského vyzdvihuje Snyder. „Jsem velmi opatrný a kritický ke snaze státu zasahovat do volného trhu a hospodářství. Ale existují oblasti, kde volný trh nefunguje optimálně – to je vzdělávání, zdravotnictví, životní prostředí a některé jiné. Tam je role státu nezastupitelná,“ připouští bývalý politik a diplomat.

Z přednášky oceňuje metaforu Vladimira Putina coby uhlovodíkového oligarchy, který je v pozici jakéhosi pohanského boha, k němuž se lidé modlí, obětují mu a on má nad nimi nezměrnou moc.

Snyder ve své přednášce metaforu rozvíjí i na digitální oligarchy, jejichž moc pramení z obrovského množství dat o milionech a miliardách uživatelů.

„Informace se dnes rovná moc. A zde je smysluplná role státu. Jen si myslím, že úlohou státu není šířit svobodu, ale nastavit právní, regulační nebo i tržní rámec. V tom je nezastupitelný,“ poznamenává Žantovský.

Protichůdné kázání

Komentátor David Klimeš oceňuje, že i v Česku vystupují světově známí intelektuálové s kontroverzními přednáškami.

„Nezapomenu na moment, kdy Snyder mluvil o tom, že trh vlastně není vůbec svobodný a je třeba ho regulovat. Nejmenovaný člověk se ke mně naklonil a s posměškem řekl: ‚No jo, komunista.‘ Myslím, že se můžeme bavit o tom, do jaké míry je vlastně demokracie definována tím vnitřním soutěžením a napětím, jinak to už demokracie není,“ soudí.

Žantovskému přednáška připomínala spíš kázání kvakerského pastora, který nabádá k sebezpytování, než přednášku analytika a člověka schopného identifikovat kritická místa dnešní doby.

Havel, nepředvídatelnost a svoboda. Poslechněte si celou přednášku Timothyho D. Snydera

Číst článek

V tom mu přitakává i Klimeš: „Kvakerské kázání je hezký termín. V některých svých ‚přikázáních‘ velmi obhajuje stát a vyzývá k obraně institucí. Další jsou až revoluční, kdy říká: ‚nepodřizuj se předem‘ nebo ‚vykroč z řady‘. Mezi tím je zajímavé napětí, vyzývá k víře v pravdu – a odkazuje právě na Havla – a zároveň říká ‚hledej, pátrej, analyzuj‘.“

„Vlastně myslím, že tím napětím a velmi dobrým instinktem vůči střední a východní Evropě si zjednal roli superstar, ve které nyní je. A proto se zde i my hádáme o jeho interpretaci, u které mám pocit, že je často velmi protichůdná,“ dodává.

Novinářka Apolena Rychlíková připomíná Snyderův apel ze závěru přednášky, že pro ochranu svobody a demokracie je důležité i politické a občanské organizování.

„Byla jsem ráda, že nezůstává jen v pozici kritika, ale apeluje na společnosti, které si cení demokracie, že za ni musí i nějakým způsobem bojovat. To je důležitá zpráva,“ shrnuje.

Politický podcast Chyba systému najdete na webu Českého rozhlasu Plus, v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Ve vysílání Plusu v sobotu 10. srpna po 11. hodině a v neděli 11. srpna po 18. hodině.

Jan Pokorný, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme