Hnutí STAN schválilo Beka jako nového ministra školství. Ve funkci ho má nahradit Dvořák

Hnutí STAN navrhne do funkce ministra školství dosavadního ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka a na jeho místo nynějšího náměstka ministra zahraničí Martina Dvořáka. Nominace předsednictva potvrdil na úterním online jednání celostátní výbor hnutí, informovalo v tiskové zprávě.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:34 25. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikuláš Bek

Mikuláš Bek | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bek má v čele ministerstva školství nahradit Vladimíra Balaše, který ohlásil minulý týden rezignaci ze zdravotních důvodů.

Babiš je za zenitem. Hlad po změnách v české politice dál zůstává, říká sociolog a ředitel agentury Median

Číst článek

Pravděpodobně se stane třetím ministrem školství v nynější koaliční vládě Petra Fialy (ODS). Balaše vyslalo hnutí STAN do čela ministerstva loni v červenci. Nahradil Petra Gazdíka (STAN), který odstoupil kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z pražské korupční kauzy Dozimetr.

Balaš požádal o uvolnění z funkce kvůli dlouhodobým zdravotním problémům po prodělání covidu-19. Poslanecký mandát si zatím ponechá.

Bek je zároveň senátorem, dříve působil v pozici rektora brněnské Masarykovy univerzity. Dvořák, který ho má ve funkci nahradit, byl v minulosti primátorem Hradce Králové, generálním konzulem v New Yorku či velvyslancem v Kuvajtu.

Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden uvedl, že další kroky učiní poté, co od předsedy STAN Víta Rakušana nominace obdrží. Na návrh ministerského předsedy jmenuje členy vlády a případně je pověřuje řízením ministerstev hlava státu, přijímá také demise.

ANO, Spolu, Ostravak, Starostové pro Ostravu a Piráti. Novým primátorem Ostravy bude Jan Dohnal

Číst článek

Prezident Petr Pavel bude jednat s Fialou o obměně kabinetu v úterý 2. května.

Rakušan ocenil mimo jiné to, že školství pod Balašovým vedením zvládlo uprchlickou vlnu z Ukrajiny.

„Předložil do Sněmovny zákon, který po desetiletích slibů garantuje na platy učitelů 130 procent průměrné mzdy, a dokázal zajistit prostředky i na navýšení platů nepedagogických pracovníků. Posunul projekt revize rámcových vzdělávacích programů, tedy tolik potřebné reformy českého vzdělávání. Za to mu patří obrovský respekt a dík,“ uvedl Rakušan.

Bek sdělil, že k jeho prioritám bude patřit dostupnost základních a středních škol. Dvořák chce navázat na Bekovu práci jako ministra pro evropské záležitosti.

„Úspěch českého předsednictví je obrovskou zásluhou mimo jiné Mikuláše Beka, který se svým týmem dokázal, že Česko může být v unii slyšet,“ uvedl nynější náměstek ministra zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme