O abolici jsem žádal dvakrát, v obou případech pro Mynáře, tvrdí Zeman. Dříve to popíral

Exprezident Miloš Zeman žádal před koncem ve funkci vládu dvakrát o abolici, která může zastavit trestní stíhání. Zeman to uvedl v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnil deník Mf Dnes. Obě žádosti se podle Zemana týkaly jeho tehdejšího kancléře Vratislava Mynáře. V minulosti Zeman popíral, že by o abolice usiloval. V rozhovoru řekl, že nelhal. Podle něj žádosti o abolice popřel, protože se média neptala konkrétně na abolici pro Mynáře.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman

Miloš Zeman | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident má právo udělovat milosti, amnestie a abolice. Pro amnestii a abolici potřebuje spolupodpis předsedy vlády či premiérem pověřeného člena kabinetu. Zeman nyní potvrdil, že vládu o abolici žádal. „Ano, dvakrát. V obou případech se to týkalo pana Mynáře,“ řekl pro Mf Dnes.

Lepší péče v ‚subsaharské Africe‘ než v ÚVN. Zeman opakovaně útočil na lékaře, pak ho vyznamenal

Číst článek

Jeho slova se ale liší od vyjádření ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který dříve řekl serveru Seznam Zprávy, že Zeman chtěl abolici v kauzách Mynáře a bývalého šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka.

Dříve Zeman žádosti zcela popíral. „Mohu zodpovědně prohlásit, že ani v případě skartace materiálů, ani v případě věci kolem BIS jsem premiéra (Petra) Fialu o žádnou abolici nepožádal z toho prostého důvodu, že v těchto dvou věcech neprobíhá, pokud alespoň vím, žádné trestní stíhání,“ řekl v lednu v rozhovoru s internetovou televizí XTV. V případě abolice nicméně prezident může nařídit i to, aby se stíhání pro určitý trestný čin nezahajovalo.

Pro Mf Dnes nyní Zeman uvedl, že abolice předtím popřel, protože se ho média ptala jen na kauzy skartace zprávy o ruském zapojení do výbuchů ve Vrběticích a úniků informací Bezpečnostní informační služby, ale ne na žádost o abolici v kauze Mynáře, stíhaného kvůli údajnému dotačnímu podvodu.

Mynář, nebo Balák?

Nynější vyjádření Zemana však neodpovídá informacím ministra spravedlnosti. Pavel Blažek (ODS) v březnu pro Seznam Zprávy mluvil také o dvou abolicích, ale ne jen v kauzách Mynáře. Na dotaz serveru, zda šlo o abolice v kauzách Mynáře a bývalého šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka, ministr řekl, že Zeman přemýšlel i o řešeních tohoto typu.

‚Kancelář prezidenta republiky již nezastupuje.‘ Hrad ukončil spolupráci se Zemanovým advokátem

Číst článek

„Pan prezident Zeman byl přesvědčený o tom, že stíhání Miloše Baláka a Vratislava Mynáře by nikdy nebyla zahájena, kdyby nepracovali u něho,“ uvedl tehdy Blažek.

Bývalého šéfa lánských lesů Baláka potrestal loni soud za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Loni v březnu Zeman udělil Balákovi milost.

Letos v březnu, již po odchodu Zemana z postu hlavy státu, byl Balák pravomocně odsouzen v jiné kauze, kvůli těžbě kamene v lánské oboře.

Mynář je od jara 2021 stíhán kvůli šestimilionové dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kterou údajně získala Mynářova společnost Clever Management neoprávněně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme