Ministerstvo životního prostředí bude řídit Jakub Šebesta

Ministerstvo životního prostředí by měl vést šéf resortu zemědělství Jakub Šebesta. Návrh premiéra Jana Fischera podpořil prezident Václav Klaus. Premiér svůj postup zdůvodnil nedostatkem času, kdy Českou republiku čekají za dva měsíce volby. Na dlouhá vyjednávání o obsazení vedení ministerstva tak podle něj nebyl prostor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zemědělství Jakub Šebesta

Ministr zemědělství Jakub Šebesta | Foto: Ministerstvo zemědělství ČR

„Prioritou bylo vyřešit problém odstoupivšího ministra Dusíka v co nejkratším čase a neučinit ho předmětem dlouhodobého politického vyjednávání. Pověřil jsem proto jednoho člena vlády, aby na nezbytně nutnou krátkou dobu, kdy nás nebudou čekat žádná fatální rozhodnutí, administroval chod tohoto resortu,“ prohlásil Fischer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Fischer obhajuje své rozhodnutí pověřit vedením ministerstva životního prostředí Jakuba Šebestu

Předseda strany Zelených Ondřej Liška tvrdí, že předseda vlády nedrží dané slovo. „Pan premiér v pátek jasně řekl, že debata o obsazení ministerstva bude pokračovat v pondělí. K takto rychlému a špatnému rozhodnutí ho nutně muselo ponoukat ještě něco, o čem zatím nevíme. Na prvním místě to znamená porušení slova premiéra a vláda v čele s premiérem, který nedrží slovo, je vláda špatná,“ řekl Liška.

Zelení se Šebestou na postu ministra životního prostředí nejsou spokojení. Podle nich v roli ministra zemědělství aktivně vystupoval proti zájmu ochrany životního prostředí. Premiér prý udělal kozla zahradníkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér nedrží slovo, říká předseda strany Zelených Ondřej Liška

O svém dalším postupu po Šebestově jmenování se bude předsednictvo Strany zelených radit dnes večer. Analytik Českého rozhlasu Petr Nováček ale neočekává, že zelení stáhnou z vlády svého posledního ministra Michaela Kocába a nebudou dál podporovat vládu Jana Fischera.

„Myslím si, že míti tykadlo ve vládě je před volbami pro politickou stranu výhodnější, než dívat se na ní jen zvenčí. Dovedu si ale představit i variantu, že zelení setrvají v hrdém vzdoru a z vlády odejdou,“ řekl Nováček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Českého rozhlasu Petr Nováček o nadcházejícím setkání předsednictva a poslaneckého klubu Strany zelených

Premiér Fischer čeká, že Šebesta povede oba resorty nadstranicky i přesto, že ho do vlády nominovala ČSSD. „Deklaruji zájem, aby všechny resorty a členové vlády nepodléhali jakýmkoli ideologickým či partikulárním zájmům a zůstali stranou volební kampaně,“ uvedl premiér.

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek tvrdí, že ho premiér postavil před hotovou věc a rozhodnutí s ním nekonzultoval.

„Rozhodnutí premiéra pokládám za pochopitelné. Žádný větší vliv ČSSD nemá, pan Šebesta je sice naším nominantem, ale myslím si, že toho bude mít plné kecky,“ prohlásil Paroubek.


Milan Kopp, Igor Maňour, Ondřej Černý, Václava Marešová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme