Ministr Bublan má pět adeptů na policejního šéfa

Už víc jak týden je na útěku miliardář Radovan Krejčíř, stíhaný za podvod a přípravu vraždy. Minulou sobotu zmizel policii během domovní prohlídky. Kvůli pokaženému zásahu by mohl být obviněn velitel neúspěšné akce Jan Špitálský, který je teď postaven mimo službu. V České televizi to naznačil ministr František Bublan. Odvoláni ze svých funkcí už byli šéf protikorupční policie a jeho náměstek. Policejní prezident Kolář rezignoval sám. Ministr vnitra už má na stole seznam asi pěti lidí, z nichž chce nového šéfa policie vybrat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Bublan | Zdroj: ČTK

Svého favorita mám, jeho jméno ale nezveřejním - tak odpovídá ministr vnitra František Bublan na otázku, kdo by se měl stát policejním prezidentem po Jiřím Kolářovi. O novém policejním šéfovi bude Bublan mluvit také s poslanci výboru pro obranu a bezpečnost. A to proto, že do voleb zbývá už jen rok a ministr chce, aby Kolářův nástupce měl podporu politiků i policistů.

"Aby nedocházelo k tomu, že tam usedne někdo nový, který bude mít určité schopnosti, a teď nebude moci s ničím pohnout, protože na to bude sám."

Spekuluje se, že na Bublanově seznamu jsou i šéf Národní protidrogové centrály Komorous a také náměstek Úřadu pro zahraniční styky a informace Beroun. Sám ministr ale nechce žádná jména potvrdit s tím, že seznam ukáže až poslancům.

Šéf branného výboru Jan Vidím z ODS podotýká, že i když to není ministrova povinnost, tato diskuse je na místě. "Vzhledem k tomu, že do voleb už je doba kratší než jeden rok, tak je správné, že ministr vnitra se rozhodl předjednat jmenování policejního prezidenta i s opozicí."

Téměř stejný názor má také bývalý ministr vnitra a expremiér, předseda ČSSD Stanislav Gross. "Je dobré udělat nějakou konzultaci, aby hned od samého počátku nebyl tento člověk vystaven politickým tlakům."

Inspekce ministra vnitra prověřuje také informace, že uprchlý podnikatel Krejčíř měl na policejním prezidiu vysoce postaveného informátora.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme