Ministr Rath odmítl v Senátu vysvětlit nucenou správu VZP

Ministr zdravotnictví David Rath odmítl přijít do Senátu vysvětlit uvalení nucené správy na Všeobecnou zdravotní pojišťovny. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že dosavadní projednávání této věci v Senátu bylo neobjektivní. Předseda horní komory Přemysl Sobotka Rathův přístup označil za pohrdání Senátem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přemysl Sobotka | Foto: Jan Rosenauer

Současnou situací ve Všeobecné zdravotní pojišťovně se začali zabývat senátoři. Podle mínění řady z nich má totiž uvalení nucené správy na VZP především politické pozadí a nádech kriminalizace, a navíc ji provází celá řada nejasností.

Zvlášť ostře kritizují postup ministerstva zdravotnictví vůči VZP senátorské kluby ODS a Sdružení nezávislých kandidátů. Ministr David Rath ale odmítl na schůzi horní komory Parlamentu přijít. Šéfovi Senátu Přemyslu Sobotkovi z ODS poslal dopoledne fax, kde to zdůvodňuje tím, že nebyl pozván.

Sobotka to ale označil ze lež - Rath podle něj navíc svou účast původně slíbil, a to už při včera, při jednání senátního zdravotního výboru. Rathovo odmítnutí přijít na jednání Senátu o VZP považuje Sobotka za pohrdání Parlamentem: "Včera, protože výbor zasedal včera - bylo mu to avizováno, nebylo to včera odmítnuto. Teprve dnes došlo k dalšímu faxu. Byl o tom informován. Nemluví pravdu, pokud hovoří o tom, že (pozván) nebyl."

"Ministr Rath tím, že odmítl do Senátu přijít, dává volný průchod úvahám, že o VZP nechce diskutovat a že nemá v rukou argumenty a racionální vysvětlení pro uvalení nucené správy na tuto instituci," zdůraznil šéf horní parlamentní komory. Sobotka také připomněl, že podle zákona o jednacím řádu Senátu je horní komora oprávněna požadovat po ministrech vysvětlení projednávaného problému. "Je to za devět let existence Senátu poprvé, co se ministr odmítl účastnit projednávání bodu, který se týká jeho resortu."

Senátoři nejen z ODS, se domnívají, že před uvalením nucené správy na VZP nebyly vyčerpány všechny zákonné prostředky pro jiné řešení situace.

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme