Ministr zemědělství odvolal ředitele Lesů České republiky

Ředitel státního podniku Lesy České republiky Vladimír Blahuta končí ve své funkci. Odvolal ho ministr zemědělství Jan Mládek. Státní podnik čelí už od roku 2004 kvůli neprůhledným výběrovým řízením na lesnické práce vlně kritiky. Případem se zabýval antimonopolní úřad a rozhodl jednoznačně - státní podnik nepostupoval ve výběrových řízeních v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvolaný generální ředitel státního podniku Lesy ČR Vladimír Blahuta | Zdroj: ČTK

To je podle ministra Mládka ten hlavní důvod, proč ředitele Blahutu odvolal. Teď je totiž potřeba vyřešit, co s už uzavřenými smlouvami, a Blahuta je podle ministra Mládka příliš spjat s dosavadní praxí.

"Rozhodnutí antimonopolního úřadu je relativně jasné a jednoduché, co se týče budoucnosti. Od teď do budoucna budou zakázky podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Méně zřejmé je, co s těmi starými smlouvami, protože tam bude pravděpodobně snaha některých neúspěšných žadatelů ty smlouvy napadnout, případně žádat o odškodnění. Je třeba najít nějaké řešení, které umožní s minimálními ztrátami pro Lesy České republiky tuto situaci vyřešit. Já v této chvíli nejsem schopen předvídat, jak by to řešení mělo přesně vypadat, ale je třeba nějaké najít," vyjádřil se Mládek.

Zakázky, které neproběhly podle zákona, se týkají celé poloviny rozlohy lesů na území České republiky. Mluvčí Lesů České republiky Českému rozhlasu řekla, že rozhodnutí ministra Mládka nebudou komentovat.

Ondřej Kubala, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme