Ministryně spravedlnosti chce jasně definovat, na co se vztahuje poslanecká imunita

Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová zvažuje, že se obrátí na Ústavní soud kvůli případu bývalých poslanců ODS. Chce dovysvětlit, na co přesně se vztahuje poslanecká imunita.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministrině spravedlnosti Marie Benešová

Ministrině spravedlnosti Marie Benešová | Foto: Filip Jandourek

„Ráda bych našla cesty, kdy by to bylo předloženo Ústavnímu soudu. Ty cesty hledáme, jsou poměrně omezené. Já ji nejspíš budu hledat přes kauzu Bárta – Škárka, kterou mi předloží odbor ministerstva spravedlnosti,“ říká ministryně.

Nejvyšší soud vyňal exposlance za ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Všichni tři pak opustili vyšetřovací vazbu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O snaze nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové informovala Eva Rajlichová

Podle obvinění bývalí poslanci přijali úplatky v podobě postů ve státních firmách, Nejvyšší soud však rozhodl, že takovou politickou dohodu kryje jejich imunita.

Kvůli výkladu imunity se chce obrátit na Ústavní soud i senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. „Obchod s poslaneckým mandátem možný není. Taková věc by se zajisté neodehrávala přímo na plénu Poslanecké sněmovny nebo ve výboru, ale samozřejmě se děje někde v přítmí, a to nemůže být kryto imunitou,“ myslí si Wagnerová.

Právníci nemají jednotný názor na to, jestli má ministryně spravedlnosti šanci u Ústavního soudu uspět. Třeba advokátka Dagmar Raupachová si myslí, že spíše ano.

„Jestliže je něco v takovém obrovském rozporu nejenom s názorem většinové právnické obce, ale i s názorem veřejnosti, tak je to špatné z podstaty věci. A já jsem velmi ráda, že paní ministryně Benešová podává ten podnět k Ústavnímu soudu. A pokud lidé, domnívám se, si mají ještě zachovat nějakou zbytkovou důvěru, tak, si myslím, že ten Ústavní soud musí rozhodnout ve prospěch toho podnětu,“ podotýká Raupachová.

Jiného názoru je advokát Jan Pavlok. Ten se zamýšleným postupem Benešové nesouhlasí.

„Lze postupovat pouze na základě zákona, způsobem, který určuje zákon, a tudíž je potřeba dodržovat instance. A jak tak sleduji z médií tu situaci, tak prakticky všechna stádia toho řízení jsou již vyčerpána – díky tomu rozhodnutí Nejvyššího soudu o indemnitě, tedy o té materiální imunitě exposlanců,“ říká Pavlok.

Eva Rajlichová, Vojtěch Kouřímský, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme