Mladá fronta Dnes informuje o vládním záměru zrovnoprávnit muže a ženy
Vláda chce zrovnoprávnit muže a ženy, píše Mladá fronta Dnes. Drastické obrázky na cigaretových krabičkách budou odrazovat od kouření, konstatují Lidové noviny. Právo zase upozorňuje na gangy zlodějů, které přijely do Prahy.
Rovnoprávnost mužů a žen podpoří rozsáhlá kampaň, kterou chystá vláda. Jak píše Mladá fronta Dnes, chybět nebudou billboardy a veřejné diskuse. Všechno ale podle deníku nasvědčuje tomu, že kampaň přichází právě v době, kdy je jasné, že na volebních kandidátkách stran nebudou mít ženy příliš významné pozice. Vládní sociální demokracie bude mít v čele kandidátek jedinou ženu, a příliš lépe na tom nebudou ani ženy ani v dalších stranách. Občanští i křesťanští demokraté nasadili ve čtrnácti krajích na první pozici ženu jen dvakrát. Místopředseda lidovců Jan Kasal tvrdí, že více žen nemělo o pozici lídra zájem.
Miliony českých domácností dostanou od ledna možnost vybrat si svého dodavatele elektřiny. Hospodářské noviny konstatují, že v novodobých dějinách země jde o historický okamžik. Málokdo však o něm ví. Třeba u populace žijící v rodinných domech to netuší 90 procent lidí. Kdy se ale lidé změn dočkají, to je otázkou. V Česku je ochota měnit dodavatele elektřiny velmi malá, navíc zahraniční zkušenosti hovoří o počtech změn v řádu jednotek procent během prvních dvou až tří let po otevření trhu. Podobný vývoj podle deníku čekáme i u nás.
Trh s cigaretami čeká podle Lidových novin další změna. Místo jemných slovních varování na nebezpečí onemocnění rakovinou se na doporučení Evropské unie objeví na krabičkách drastické fotografie například mrtvého muže na pitevním stole nebo záběr rozřezaného hrudníku po operaci srdce. Ačkoliv rozhodnutí Evropské komise není závazné, jde pouze o doporučení, ministerstvo zemědělství ho plánuje vydat už v příštím roce. Odborníci na boj s kouřením nový způsob upozorňování na škodlivé následky cigaret vítají. Varovné snímky už používají v Kanadě, Thajsku či na Novém Zélandu. Zkušenosti těchto zemí říkají, že to opravdu funguje. V Česku kouří třetina dospělých a polovina mladých lidí do osmnácti let.
Před zloději v obchodních centrech varuje deník Právo. Za většinou krádeží stojí neopatrnost. Zloději využívají nepozornost při nakládání nákupu do vozu, známým trikem je propíchnutí pneumatiky. Zloděj nabídne pomoc při opravě a komplic zatím v autě krade. Deník zjistil, že do hlavního města dokonce míří organizované gangy ze zahraničí. Chytit zloděje při činu je komplikované, protože mají přesně vypracovaný systém, ve kterém hrají důležitou roli i ženy a děti. Obchodní řetězce přesná čísla okradených nechtějí zveřejnit, přiznávají ale, že během svátků stoupá počet krádeží až o desítky procent.
Druhý muž policie - náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení Jaroslav Macháně - odejde s koncem roku ze své funkce. Hospodářské noviny zjistily, že jako důvod rezignace uvedl svůj věk - už dva roky přesluhuje. Deník připomíná, že Macháně patří ke staré gardě policejních velitelů, kteří začínali ještě v SNB a během devadesátých let vystoupali na šéfovské pozice. Část jich přitom stále slouží - například šéf ústředí kriminální policie Petr Želásko a jeho zástupce Ladislav Kadeřábek. Policejní prezident Vladislav Husák slibuje, že centrálu kriminální policie zreformuje a zeštíhlí. O tom, jestli skončí i Želásko a spol., ale odmítá veřejně mluvit.